‘Ciceron’, aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot

17 skulptura të një prej artistëve më të mëdhenj të neoklasicizmit evropian, punë të përzgjedhura Antonia Canovas vijnë në 51 shkrepje të Mimmo Jodice në ekspozitën “Bukuri e përjetshme” që çelet sot në orën 18.00 në Muzeun Historik.

Ekspozita “Piccolo mare” bën bashkë veprat më të mira të artit të studentëve italianë e atyre vendas, në galerinë “Harabel” dhe “Fab”.

Punë abstrakte, me elementë të traditës, piktura bashkëkohore, vepra të përzgjedhura të artistëve të rinj nga Shqipëria e Kosova, presin vizitorët deri në 12 shkurt në Galerinë e Artit Tiranë në ekspozitën “My space” .

Në kuadër të përfshirjes së Xhubletës dhe dijebërjes së saj në UNESCO, Shoqata Kulturore “Xhubleta e Alpeve Shqiptare” mbajti sot në orën 11.00 në Bajzë të Kastratit aktivitetin kulturor “Rron Tradita në Malësi të Madhe”.

Të endesh në mendime e në kohë, e frutin e imazheve ta jetësosh në telajo. Është ky koncepti i artistes suedeze Susanne Lund Pangrazio, ekspozita e së cilës “Nëpër shkorret”, qëndron e hapur për vizitorët deri në 18 shkurt në Galeri 70, në Tiranë.

Gjimnazi Petro Nini Luarasi mban nesër në orën 18.00 në “Opera” shfaqjen klasiko-kontemporane “Up fest” nga nxënësit dhe me nxënësit.

Promovohet nesër në orën 18.00 në Bibliotekën e Durrësit libri i artistit Ardian Cerga “Kohë dashurish të harruara”.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

U rikthyen në shtëpinë e Big Brother 4 banorët më të votuar nga publiku, gëzim dhe batute mes ‘të vjetërve’ dhe të ‘rinjve

U rikthyen në shtëpinë e Big Brother 4 banorët më të votuar nga publiku, gëzim dhe batute mes ‘të vjetërve’ dhe të ‘rinjve