Cigare në Kiev

Cigare në Kiev

Kjo vajzë ishte ulur në një nga stolat e Kievit në mes të qershorit.

Ajo ishte vetëm dhe dukej sikur nuk priste asnjeri. Cigarja ishte i vetmi mik i saj.

Kur e fotografova qeshi dhe nxorri më shumë tym. Ajo kishte qejf që unë ta fotografoja,a thua se donte që njerëzit jashtë Ukrainës të binden se aty jeta vazhdon normalisht se pihet cigare dhe vetmia nuk është e dhimbshme.

Kjo foto është një nga 68 fotot e një ekspozite që arrita të realizoj gjatë 10 orëve qëndrimi të shpejtë në Kiev dhe rrethinat e tij.

Kjo ekspozitë ka dy pamje.

Një pjesë fotosh janë shkrepur mbi gërrmadhat që ka lënë lufta në qytete të bombarduara si Irpin apo Borodyanka,kurse pjesa tjetër tregojnë jetën e përditshme dhe normale të Kievit.

Kjo foto është njëra prej tyre.

Unë e quajta një Cigare në Kiev. Në fakt duhet ta quaja Tym në Kiev, por me siguri do keqkuptohesha, sepse aty nuk ka luftë dhe nuk ka tym.

Tymi i cigares është më i bukur se tymi i luftës.

Dhe natyrisht vret më pak.

Meqë ra fjala,ekspozita ime “Ukraina në 10 orë “,do jetë e hapur cdo ditë deri në datën 30 shtator,në mjediset e COD,në Tiranë.

Aty nuk lejohet cigarja. Një arsye më shumë për të ardhur.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Ministrja Edona Bilali bëhet nënë për herë të parë, zbulon emrin e veçantë të vogëlushit

FOTO/ Ministrja Edona Bilali bëhet nënë për herë të parë, zbulon emrin e veçantë të vogëlushit