Cilët ishin pjesëtarët e grupit të
Kumanovës që shkaktuan incidentin?

Cilët ishin pjesëtarët e grupit të<br />Kumanovës që shkaktuan incidentin?
Agjencia Kosovare e Inteligjencës dhe Policia e Kosovës kanë dëshmi që tre prej kosovarëve të vrarë në incidentin e Kumanovës dhe një shtetas i Maqedonisë kishin bashkëpunim me Drejtorinë për Siguri dhe Kundërinteligjencë të Maqedonisë, për të shkaktuar incidente në shkëmbim të parave.

AKI’ja dhe policia kanë siguruar dëshmi se tre kosovarët dhe një maqedonas zyrtar i lartë në DBK'në maqedonase (Sh.M.) kishin përgatitur planin e bashkëpunimit për të shkaktuar incidente si ai i fundit në Kumanovë.
Sipas informacioneve nga dokumentet e policisë dhe të AKI’së shtetasi i Maqedonisë Sh.M. ka takuar këta persona disa herë në Prishtinë dhe në Ferizaj për ta bërë planifikimin e aksionit.

Sipas informacioneve të gazetës “Koha Ditore”, Sh.M. u kishte premtuar tre kosovarëve shuma të parave që kalonin dy milionë euro.
Dosja e këtij rasti ende nuk ka informata për arsyet se shërbimi maqedonas i zbulimit kërkonte të shkaktonte incidente të tilla por supozimet janë që kjo gjë bëhej për ta ruajtur pushtetin e Gruevskit, pas presioneve për aferën e përgjimeve.

Koha Ditore, ka siguruar dëshmi zyrtare të Policisë, Prokurorisë dhe AKI’së, duke përfshirë këtu edhe përgjime telefonike, që flasin për planifikimin e një sulmi në Burgun e Sigurisë së Lartë në Gërdofc, planifikimin e incidenteve në Maqedoni dhe incidentin e parë në Gushincë të Kumanovës muajin e kaluar, thekson Express.
Bazuar në këto dëshmi, si dhe në burime brenda organeve kosovare të sigurisë, përveç katër personave që ishin organizatorë me pagesë të këtyre incidenteve, të tjerët kanë shkuar vullnetarisht.
 
Redaksia online
(S.M/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pse u shmang PD nga vizitat e tij në Tiranë? Kurti: Metën e takova në cilësinë e ish presidentit, jo si kryetar partie

Pse u shmang PD nga vizitat e tij në Tiranë? Kurti: Metën e takova në cilësinë e ish presidentit, jo si kryetar partie