'Çmendi' Europën me gola, Lewandoski fiton çmimin e 'Këpucës së artë'! Lë pas Lionel Messi-n dhe Ronaldon

Robert Lewandowski është shpallur zyrtarisht ‘snajperi’ i Europës. Sulmuesi polak ka rrëmbyer së fundmi çmimin e ‘këpucës së artë’, që i jepet futbollistit me më shumë gola gjatë një sezoni në kontinentin e vjetër.

33-vjeçari arriti këtë sezon të shënonte 41 gola me Bayern Mynchen, duke thyer edhe rekordin e legjëndës Gerd Myller me 40 gola.

Lewandowski sezonin e kaluar e humbi çmimin në konkurencë me sulmuesin e Lazio-s Ciro Immobile, i cili kishte avantazhin e 14 penalltive të dhënë nga gjyqtarët në Seria A. Këtë vit konkurentët e ‘snajperit’ polak ishin Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, me këtë të fundit që realizoi 10 gola më pak.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Moti i keq/ Trageti mbërrin nga Brindisi në portin e Vlorës, por nuk ankorohet dot! Dallgë deri në 2.5 metra të larta në det, pezullohet lundrimi për anijet e peshkimit dhe mjetet e vogla