Çmenduri dhe helm në fund, Inter i merr Superkupën Juventusit! Allegri: Të ruajmë inatin deri në fund

Për herë të gjashtë në histori Inter ka fituar Superkupën e Italisë në një ndeshje kundër Juventusit që rezultoi e çmendur dhe me helm brenda. Kur të gjithë prisnin penallltitë, në minutën e 121 të shtesës, Sanchez realizoi golin e fitores 2-1, duke ndezur ‘San Siron’ zikaltër.

Më herët Juventus zhbllokoi shifrat me McKennie, por Inter barazoi me Martinez, i cili u tregua i saktë me penallti. Pas ndeshjes trajneri i zikaltërve Inzaghi është shprehur se ‘e donim me çdo kushte Superkupën’, ndërsa Allegri ka bërë thirrje që Juventus të ruaj inatin e golit në esktrem për pjesën e mbetur të sezonit.

Protagonisti kryesor i kësaj përballje dramtike, Alexis Sanchez, i është gëzuar pafund fitores, por nuk ka humbur rastin për t’i tërhequr vëmendjen trajnerit për minutat e pakta të aktivizuara.

Ndërkohë edhe Real Madrid ka fituar gjysmëfinalen e Superkupës së Spanjës kundër Barcelonës në atë që njihet si El Clasico. 90 minutat në Arabinë Saudite u mbyllën me shifrat 2-2, por ‘galaktikët’ e Ancelotti-t ia dolën në shtesë me golin e Valverdes.

Në finale Real Madrid do ndeshet me fituesin e çiftit Atletico Madrid-Atletic Bilbao, një ndeshje që luhet sonte.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Drejt djegies së raundit të tretë, mendoni se PS duhet ta zgjedhë vetë Presidentin?×

Lajmi i fundit

John

‘Galaktikët’ pushtojnë sërish Europën, Reali kampion i Champions League për herë të 14