CNN emëron ish-drejtorin e përgjithshëm të BBC-së si shef ekzekutiv

CNN emëron ish-drejtorin e përgjithshëm të BBC-së si shef ekzekutiv

Ish-shefi i BBC dhe New York Times, Mark Thompson është emëruar të drejtojë CNN pas një sërë krizash dhe rëniesh të vlerësimeve në rrjetin e lajmeve amerikane.

Ai zëvendëson Chris Licht, i cili luftoi për të stabilizuar CNN në 13 muajt e tij si kryetar dhe CEO. Mark Thompson duhet gjithashtu të drejtojë CNN, gjatë zgjedhjeve presidenciale të 2024 në SHBA.

Kjo sfidë do të përkojë me mbulimin e akuzave penale kundër Donald Trump. Rrjeti ka pasur një marrëdhënie jashtëzakonisht problematike me ish-presidentin e SHBA, i cili u përpoq të padiste CNN për shpifje.

Një intervistë e CNN me Trump në maj u kritikua gjerësisht, duke përfshirë edhe vetë Christiane Amanpour të rrjetit. Licht dha dorëheqjen disa javë më vonë, raporton BBC

Shefi i mëparshëm i CNN, Jeff Zucker, ishte detyruar të jepte dorëheqjen në shkurt 2022 pasi nuk zbuloi se ai ishte në një marrëdhënie romantike me një drejtuese të lartë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Digjet makina në aksin rrugor Laç-Fushë Krujë

Digjet makina në aksin rrugor Laç-Fushë Krujë