Çomo ngre alarmin: Numri i pacientëve në moshë të re të shtruar në spital është rritur! Çfarë më tha pacienti 30-vjeçar para se të vdiste

Drejtoresha e Spitali Infektiv Najada Çoma ka ngritur alarmin dukë theksuar se numri i personave të shtruar në spital në moshë të re është rritur. Po ashtu mjekja tregoi edhe një rast të një pacienti 30-vjeçar, pak para se të ndërronte jetë kishte shprehur pendesë që nuk ishte vaksinuar.

‘Numri i personave të shtruar në Covid 1 dhe 3 ëhstë në gjendje të qëndrueshme rreth 140 pacientë. Numri i të shtruar në spital për moshën e re është i rritur dhe 30% i takojnë grupmoshës 19-40-45 vjeçare. Kategori e njerëzve që janë të shtruar, pjesën madhore e zënë personat e  pavaksinuar. Gati në 90% të rastve janë individë të pavaksinuar asnjëherë. Rastet e shtruara në spitale, i takojnë qyteteve të mëdhaj siç është Tirana, Fieri, Durrësi.  Do e mbyll diskutimin me fjalën e një 30-vjeçari që ndërroi jetë dhe para se të ndërronte jetë tha sa keq që nuk u vaksinove.’- tha Çomo.


Lajmi kryesor:

COVID/ Konfirmohen 2 rastet e para me Omicron në Shqipëri! Nuk ndryshojnë masat, por s'ka orë policore natën e Vitit të Ri! Komiteti i Ekspertëve: Vetëm me vaksinim fitojmë luftën (VIDEO)


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Kosovë/ Gati katër muaj pas sulmeve kundër KFOR-it në veri, çfarë po ndodh me hetimet?

Kosovë/ Gati katër muaj pas sulmeve kundër KFOR-it në veri, çfarë po ndodh me hetimet?