Varianti i ri i COVID-19, Britania e Madhe ashpërson masat! Johnson: Test negativ për të gjithë ata që duan të hyjnë në vend

Mbretëria e Bashkuar do të mbyllë kufijtë për një muaj duke nisur nga e hëna për Amerikën e Jugut dhe Portugalinë për shkak të shfaqjes në masë të variantit të ri COVID dhe rasteve të shtuara të infektimeve.

Kryeministri Boris Johnson tha se të vetmit që do të lejohen të udhëtojnë janë ata qytetarët nga vendet e tjera të botës, përveç Portugalisë dhe Amerikës së jugut. Edhe këto shtetas që lejohen duhet të jenë të pajisur me një test negativ jo më të vjetër se 72 orë dhe do të karantinohen për 10 ditë.

Në një deklaratë për mediat Johnson tha se kjo është një tentativë për t’u mbrojtur nga rreziku i varianteve të reja që po shfaqen dita-ditës dhe nuk janë identifikuar ende plotësisht.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Figura të reja dhe lidershipi i partisë në zonë rreziku/ A ka zgjedhur PS strategjinë e duhur për siguruar një tjetër mandat?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Bindja Demokratike dorëzon listat në KQZ! Patoi i pari në listë për Tiranën! Andi Përmeti i pari në Korçë, i dyti Leonard Olli