COVID-19/Rama: Dozat për ata që kanë bërë vaksinën janë! Po komunikojmë 7 herë në ditë me Pfizer për vonesat

Kryeministri Edi Rama tha se dozat për vaksinën e atyre që kanë bërë vaksinë  e parë janë dhe janë bërë kalkulimet e duhura që të mos  humbasin këtë proces. Ndërsa në lidhje me dozat e reja, Rama tha se ka një bllokim nga kompania Pfzier por shpreson që pas dy javësh të ketë lajm të mira për marrjen e dozave të reja, edhe pse në këtë situata asgjë nuk është e qartë.

"Për ata që kanë marrë dozën e parë vaksinës janë aty, për këtë arsye është bërë edhe kalkulimi që të mos ketë asnjë që të humbi procesin për shkak të mungesës së vaksinës. Pfizer ka një problem të madh me të gjitha vendet sepse ai ka lajmëruar një stop për zgjerimin e bazës prodhuese dhe faktikisht ne jemi në kontakt 7 herë në ditë për të bërë të mundur që ata të respektojnë kontratën me ne dhe të sjellin pjesën e parë të dozave. Ne nuk jemi vetëm në dorë të Pfizer dhe jemi para ,me negociata me AstraZeneca dhe shpresoj që ditët në vijim mund të jap ndonjë lajm të mirë në lidhje me këtë. Ajo që mund të thuhet është se Shqipëria nuk është mbrapa askush dhe shqiptarë ve nuk do tu mungojë kujdesi për të dalë sa më parë nga kjo flamë dhe fazë kaq e vështirë e luftës me COVID. Në dy javët e ardhshme do të kemi një qartësi më të madhe", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Zhvillimi i bujqësisë/ Ekonomi: Eksportet u rritën me 145% krahasuar me 2013-n! Rama: Ulen importet, gjysma e produkteve sot prodhohen në vend (VIDEO)


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarja e Kavajës, sipas jush si do të jenë ditët e fundit të fushatës elektorale?×

Lajmi i fundit

John

Kush janë patronazhistët e vërtetë që bëjnë presion mbi zgjedhësit?!