Covid/Franca regjistron 7000 raste të reja infeksioni! Mbyllen 22 shkolla në dhjetë qytete...191 viktima gjatë një jave në Spanjë

Covid/Franca regjistron 7000 raste të reja infeksioni! Mbyllen 22 shkolla në dhjetë qytete...191 viktima gjatë një jave në Spanjë

Franca regjistroi më shumë se 7,000 infeksione të reja me koronavirus gjatë 24 orëve, për herë të dytë në dy ditët e fundit, -  tha Ministria e Shëndetësisë të enjten, ndërsa shtrimet në spital për virusin gjithashtu u rritën përsëri.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se totali i rasteve të konfirmuara u rrit në 300.181.

Ajo kishte raportuar një rritje prej 7,017 rastesh të mërkurën dhe së pari arriti nivelin 7,000 përsëri javën e kaluar.

Numri i njerëzve në kujdes intensiv me sëmundjen u rrit përsëri për të pestën ditë radhazi të enjten, nga 18 në 464, dhe numri i njerëzve në spital gjithashtu u rrit për ditën e pestë me radhë, nga 11 në 4,643.

Në Francë, Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer njoftoi për ‘Europe 1’ se janw mbyllur 22 shkolla nw 10 qytete pwr njw total prej 60,000 nxwnwsish dhe rreth njëqind klasa për shkak të Covid-19.

Blanquer, specifikoi se çdo ditë në shkolla ka 250 raste tw dyshuara, "shpesh të lidhura me faktorë të jashtëm, pasi shumica dërrmuese ishin infektuar para se të ktheheshin në klasa".

"Vendimi për të mbyllur një shkollë - kujtoi ministri - merret nëse ka më shumë se tre raste të Covid".

Minsitria e Shëndetësisë në Spanjë raportoj se gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar 3.607 raste të reja infeksioni Covid, për një total prej 488.513 të prekurish që prej fillimit të pandemisë. Gjithashtu autoritetet raportuan se gjatë një jave numri I viktimave ka shkuar në 191


Lajmi kryesor:

Covid/ Në Itali 1733 raste infeksioni dhe 11 viktima! Franca regjistron 7000 të prekur, mbyllen 22 shkolla… Amerika Latine, ‘Fronti i nxehtë’ i pandemisë


  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Kallëzimi i Metës ndaj Autoritetit të Dosjeve, prokuroria nuk nis hetimet: S’ka vepër penale

Kallëzimi i Metës ndaj Autoritetit të Dosjeve, prokuroria nuk nis hetimet: S’ka vepër penale