COVID-i stopoi kompensimet në mars! ATP: Në 7 muaj 492 padi të reja për pronat

Kompensimi i financiar i pronave vijon të mbetet problem, dhe kjo dëshmohet nga paditë e reja të ngritura në pranë Gjykatave nga Janari në Korrik të këtij viti. Sipas të dhënave të Agjencisë së Trajtimit të pronave në 7- muaj janë bërë 492 padi të reja posaçërisht për këtë problem. Numri më i lartë i padive është bërë në muajin Shkurt me 135 të tilla, ndërsa në muajit e karantinës numri i padive ra ndjeshëm dhe vetëm 14 janë bërë në muajin maj.

Karantina po ashtu ka bllokuar tërësisht procesin e kompensimit të pronarëve. Pasi në raportet e Agjencisë së Trajtimit të Pronave thuhet se në muajin mars nuk është dhënë asnjë para as për kompensim dhe as për shpërblim për ish pronarët për pronat e zëna nga ndërtimet informale.

“Nuk ka vijuar procesi i vendimmarrjes në kuadrin e masave të marra nga Qeveria Shqiptare nga situata e COVID-19”, thuhet në raportin e muajit mars.

Ndërkohë në total për 7-muaj të viti nga Agjencia e Trajtimit të Pronave ka dhënë 774 milionë e 579 mijë e 490 lekë, ku për kompensimin e ish pronarëve ka shkuar vetëm një pjesë minimale. Për pronarët të cilëve iu janë copëtuara me ligjin e 7501, janë dhënë në 7 muaj vetëm 94 milionë e 832 mijë e 830 lekë.

Por buxhetit të shtetit nuk i kushtojnë fondet për kompensimin e pronës por më shumë e rëndojnë shpërblimet për pronat e zëna nga ndërtimet informale. Sipas raporteve të ATP-së që nga Janari deri në Korrik për pronat e zëna janë dhënë 679 milion e 746 mijë e 660 lekë.

Ndërsa në vitin 2019, u dha për ish-pronarët fondi prej 250.5 milionë lekë, dhe për ndërtimet informale rreth 1.6 miliardë lekë.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë