Daily Mail: Shqiptari që përdhunoi nxënësen dhe gënjeu se është kosovar për të fituar azil, nuk e humbet shtetësinë britanike

Daily Mail: Shqiptari që përdhunoi nxënësen dhe gënjeu se është kosovar për të fituar azil, nuk e humbet shtetësinë britanike

Gjin Gjergji

Një azilkërkues shqiptar që përdhunoi një nxënëse në Britaninë e Madhe nuk mund t'i hiqet shtetësia britanike për shkak të ngatërresave të zyrtarëve.

Gjin Gjergji, 52 vjeç, pohoi se po ikte nga Kosova e shkatërruar nga lufta kur mbërriti në Britaninë e Madhe në vitin 2000.

Por pas dënimit të tij për përdhunim doli se ai ishte në të vërtetë një nga qindra shqiptarët që kishin pretenduar rrejshëm se ishin kosovarë për të fituar statusin e refugjatit.

Zyra e Brendshme u përpoq t'i revokonte pasaportën e tij britanike në mënyrë që ai të mund të dëbohej pas dënimit të tij gjashtëvjeçar.

Megjithëse zyrtarët kishin dyshuar që në vitin 2005 se atij i ishte dhënë statusi i refugjatit me një identitet të rremë ,ata nuk kishin marrë masa.

Tani një gjykatë imigracioni ka arritur në përfundimin se do të ishte 'e padrejtë' t'i hiqte atij shtetësinë britanike kur provat e disponueshme pothuajse 20 vjet më parë 'shpërfilleshin'

Ndërsa vendimi ka të ngjarë të tmerrojë viktimën e tij dhe familjen e saj, Gjergji që drejtonte Audi nuk u ndje keq kur u përball me Daily Mail.

Ai u mburr: 'Jam mirë, nuk kam asnjë shqetësim këtu. Erdha në MB sepse doja një jetë më të mirë dhe e gjeta. Më pëlqen këtu.'

Gjergji tha se besonte se ka të drejtë të qëndrojë në MB, sepse ai ka një familje këtu dhe vendlindja e tij Shqipëria është shumë e rrezikshme.

"Ka shumë njerëz të këqij atje," shtoi ai. 

Pavarësisht kësaj, ai planifikon të vizitojë nënën e tij të moshuar dhe të afërmit e tjerë në Shqipëri sapo të arrijë pasaporta e tij e re në Mbretërinë e Bashkuar.

Alp Mehmet, kryetar i Migration Watch UK, dënoi sesi Gjergji kishte arritur të shfrytëzonte boshllëqet dhe të vazhdonte të kryente një krim kaq 'të tmerrshëm'.

Ai tha: 'Pse këtij personi iu dha shtetësia? Home Office na ka borxh një shpjegim.

“Që ky individ i poshtër nuk mund të kthehet tani në Shqipëri, i shton fyerje përdhunimit. Pse jo në emër të qiellit, do të ishte pyetja nga shumica e njerëzve.'

Gjergji fillimisht aplikoi për azil në vitin 1999, por u kthye në Gjermani pasi një kontroll i gjurmëve të gishtave zbuloi se ai kishte bërë një kërkesë atje me një emër tjetër.

Ai u përpoq përsëri me atë që besohet të jetë emri i tij i vërtetë vitin e ardhshëm, duke pretenduar se ishte nga Kosova, e cila ishte shkëputur nga ish-Jugosllavia duke çuar në sulme ndaj shqiptarëve etnikë nga nacionalistët serbë.

Këtë herë atij iu dha statusi i refugjatit dhe iu dha një pasaportë britanike në vitin 2011, duke u vendosur në Londrën lindore.

Më 7 janar 2015, Gjergji iu ngjit një vajze 15-vjeçare që po ecte e vetme dhe e bindi të hipte në makinën e tij.

Ai më pas e çoi atë në një rrugë të qetë përpara se ta urdhëronte të futej në pjesën e pasme, duke i hequr pantallonat dhe duke e përdhunuar.

Në gjyqin e tij të vitit 2017, Gjergji u dënua për përdhunim pasi juria diskutoi për më pak se një orë.

Në vitin 2019, u zbuluan dokumente që vërtetonin se ai kishte lindur në Shqipëri dhe Ministria e Brendshme e informoi atë se po i hiqej shtetësia britanike me arsyetimin se e kishte marrë atë 'me anë të mashtrimit'.

Megjithatë Gjergji apeloi, me avokatët e tij që argumentonin se provat për shtetësinë e tij të vërtetë ishin të disponueshme kur iu dha shtetësia britanike dhe për këtë arsye do të ishte 'e padrejtë' ta përdorte atë për ta përjashtuar më shumë se një dekadë më vonë.

Gruaja e Gjergjit kishte pranuar se ai ishte shqiptar kur ajo bëri kërkesë për t'u bashkuar me të në vitin 2005, ndërsa identiteti i rremë me të cilin ai kishte aplikuar për herë të parë për azil ishte paraqitur si shqiptar.

Duke lejuar apelimin e tij, gjyqtarja e Gjykatës së Lartë Therese Kamara vendosi se provat e kombësisë së vërtetë të Gjergjit ishin në dispozicion të Home Office 'gati 20 vjet më parë', por ishin 'ose shpërfillur ose keqtrajtuar'.

“Ne pranojmë se është e padrejtë që i padituri [Home Office] tani të kërkojë të mbështetet në këtë informacion si bazë për t'i hequr shtetësinë ankuesit [Gjergji],” shtoi ajo.

I pyetur për dënimin e tij për përdhunim, Gjergji u përpoq me paturpësi të fajësonte viktimën, duke thënë edhe një herë se ai kishte besuar se ajo ishte një prostitutë.

"Gjithçka ka përfunduar tani," këmbënguli ai, duke thënë se kishte vuajtur dënimin e tij me burg. "Çfarë do më shumë?"

Një hetim i Home Office zbuloi se deri në 300 shqiptarë kishin pretenduar në mënyrë të rreme se ishin nga Kosova për të fituar azil në Britani.

Një zëdhënës i departamentit tha: "Ne nuk komentojmë në mënyrë rutinore për raste individuale."/ Daily Mail

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kdjd: 02/04/2024 13:03

  Djale kristjan shqiptar

  Përgjigju
  • Mirditori: 02/04/2024 18:43

   Edhe Gjergji si cfare do lloji qenien njerezore qe kryen veprime te tilla duhet denuar ne maksimumin e mundshem te ligjit. Ketu nuk behet fjale per qenie njerezore. Keta jane funderrinat e shoqerise tone qe na moren fytyren neper bote. Denim denim denim.

 • Bfjfj: 02/04/2024 10:31

  Pse kosovari nuk eshte shqiptar?! Titull qe i pershtatet nivelit te inteligjences qe keni.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Lautaro në lot: Një ëndërr, tani s'e mendoj rinovimin

Lautaro në lot: Një ëndërr, tani s'e mendoj rinovimin