'Daily Mail': Bandat shqiptare po kontrollojnë furnizimin me kokainë nga Ekuadori në Britani! Përfshihen në përplasje të përgjakshme për të fituar zonat e influencës

'Daily Mail': Bandat shqiptare po kontrollojnë furnizimin me kokainë nga Ekuadori në Britani! Përfshihen në përplasje të përgjakshme për të fituar zonat e influencës

Foto ilustruese

Media britanike ‘Daily Mail’ i ka dedikuar një tjetër artikull trafikut të drogës duke përmendur se si bandat shqiptare po kontrollojnë furnizimin me kokainë nga Amerika e Jugut dhe po ‘mbushin’ Britaninë. Bazuar në hulumtimin ë Agjencisë Kombëtare të Krimit, tregojnë se grupet e krimit të organizuar nga shqiptarët kontrollojnë tregun e kokainës në të gjithë qytetin kryesor dhe zonat periferike të Britanisë. 

Të njëjtët kanë marrë kontrollin me dorë të hekurt të shpërndarjes së kokainës nga Ekuadori, gjë që i ka bërë të përfshihen edhe në luftime të përgjakshme me kartelet lokale në mënyrë që të marrin në zotërim zonat e influencës.

Sipas burimeve të Daily Mail, një figurë misterioze e botës së krimit nga Shqipëria, e njohur vetëm me iniciale, thuhet se është një nga kokat e rrjetit të tregtarëve të drogës që furnizonin me kokainë profesionistët e klasës së mesme, udhëtarët dhe studentët. Kokaina e kontrabanduar nga Ekuadori në Britani zakonisht fshihet në anije me kontejnerë dhe hyn përmes porteve të Roterdamit ose Antwerp-it, të cilat gjithashtu kanë parë një rritje të madhe të krimit të bandave të lidhura me drogën.

Pas hetimeve të kryera, DailyMail zbulon edhe historinë e patreguar të një prej narkotrafikantëve më famëkeq të Shqipërisë, i cili është liruar para kohe në mënyrë të dyshimtë nga një burg në Ekuador. Dritan Rexhepi është quajtur “mbreti i arratisjeve” për shkak të arratisjes nga burgjet në Belgjikë dhe Shqipëri si dhe “mbreti i kokainës” për ‘suksesin’ e tij në futjen e kokainës në Evropë.

Ai tani duket i vendosur të shfrytëzojë një boshllëk ligjor për të shmangur ekstradimin në Evropë, ku kërkohet për një sërë krimesh të lidhura me bandat, përfshirë edhe vrasje.

Rexhepi, i cili është paraqitur në listën e “Most Ëanted” në Scotland Yard, është tipik i narkotrafikantëve shqiptarë me bazë në Ekuador, ku anashkalojnë ndërmjetësit tradicionalë, negociojnë drejtpërdrejt me prodhuesit e kokainës në Amerikën e Jugut dhe komandojnë të gjithë zinxhirin e furnizimit për sjelljen e narkotikëve nga Amerika e Jugut në Evropë, në veçanti në Mbretërinë e Bashkuar.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet