Daja i Hekuran Billës zbulon anën tjetër të nipit të tij: Të vranë për së dyti! Ti ishte kampion i mundjes në Britani...asnjë lidhje me drogën, prostitucion e vrasje

Momenti i atentatit dhe Hekuran Billa

TIRANË- Daja i Hekuran Billës i vrarë 3 ditë më parë në Tiranë, Kujtim Lleshi e ka përshkruar nipin e tij krejtësisht ndryshe, duke thënë se është i indinjuar që në në media është përfolur si "kontigjent kriminal" "vrasës" apo që merrej me drogë e prostitucion.

Daja zbulon se Billa në Londër është marrë me mundje, ku sipas tij për dy vite rresht ka fituar vendin e parë në të gjithë Britaninë, e ndërsa për vrasjen e Prel Markut, daja thotë se ai nuk ka asnjë lidhje.

"Te vrane per se dyti nipi im i dashur.
Ti pate fatin e keq te perballesh me kriminele,dhe humbe jeten por ne patem fatin e keq te degjojme nga mediat lajme te felliqura qe tu ngarkuan ty.
Kush ishte Hekuran Billa.
Ne Vitin 1999 emigroi nga qyteti i Kukesit ne Londer. Ishte 19 vjeq.Punoi atje por edhe u mor me sportin e mundjes.
U shpall dy vite rrjesht kampion i gjith Britanise ne mundje.
Ate kohe kur ne nuk e njihnim akoma shijen e dokumentave,Nipi im fitoi qytetarine Britanike.Kjo si rezultat i sjelljes shembullore dhe sukseseve ne sport.
Fati i keq i tije qe u ndodh ne vendin e gabuar,ne nje lokal ku u krye nje vrasje.Miku i tij i afert ishte perplasur me nje grup njerezish dhe ate nate rane ne gracken qe ju pregatit....rezultati u vra njeri nga kundershtaret.|
Nipi im u arrestua dhe u denua se bashku me ate personin qe kreu vrasjen...
Si gjithmone qe ne e hame mori denimin maksimal.
Une nuk kuptoj se si mund ti vishen nje njeriu,te gjith ato akuza,kur ai ishte ne burg i akuzuar vetem per vrasje.
Ku ishte prostitucioni?
Po droga?Ku i moren keto informacione....
Nipi u lirua me kusht sepse cdo rrethane e lehtesonte....qindra mijra njerez te njohur e panjohur qe moren sot pjese ne varrim e deklaruan sjelljen e tije perfekte....
Ishin sot intelektuale artiste qe e oercollen ne banesen e fundit...
shte nje fatkeqesi qe i ndodhi,por u perlye me fjalet,kontigjent krimi precedente penale,vrases etj.
Jane me qindra qe kane njohur dashamiresine e tije...
Por si cdo gje qe eshte ketu paradoks edhe per nipin tim keshtu ndodhi.
Paqi faqen e zeze o gazetare te felliqur.
Zoti te dhurofte parajsen nip...
Faleminderit ju miq qe me ngushelluat...."
, shkruan në letër daja.

Hekuran Billa u ekzekutua rreth orën 22:00 të së enjtes te Komuna e Parisit, pranë qendrët regtare Kristal. Fillimisht, nga banorët u raportua si aksident për shkak se nuk pati të shtëna me armë dhe viktima në tentativë për t'iu shpëtuar atentatorëve, manovroi me makinën e tij tip BMW X6 duke u përplasur me dy makina të parkuara. Atentatori u largua me shpejtësi nga vendi i ngjarjes, ku pak minuta më vonë në Pezë të Vogël, u gjet dhe makina e djegur që përdorën autorët për t'u larguar. Report Tv ka siguruar videon nga kamerat e sigurisë së zonës ku shfaqet momenti i ekzekutimit të 40-vjeçarit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:25
U ekzekutua te Komuna e Parisit/ Pjesëtari i OTR këngë për Hekuran Billën: U vranë 3-4 veta në Londër, e dinë kush o kon, shqipja e ka traditë me qit në pushkë si veteran

Hekuran Billa, i njohur ndryshe si "Daja OTR", për shkak se ishte pjesë ekëtij grupi, i është thurur edhe një këngë për historinë e tij. Kënga është kënduar nga Lili Koli dhe mban titullin "Hije e Burgosut". Në këtë këngë, përshkruhet historia e djalit kuksian, e ndërsa flet edhe për historinë e vrasjes së "3-4 vetave në Londër", mes tyre edhe Prel Marku, për të cilin është akuzuar Billa.  

Një pjesë e tekstit të këngës
Piktoroje veten si hije të burgosme
Situatën përshkruaje me zemër të plagosme
Më kujtohet kur mora TT leckë  të palosme
Për ca t'i mshelën hekra sot
Kriminel në dosje

(...)
U vranë 3-4 veta në Londër, e dinë kush o kon
Origjinë kuksian, shqipe kavalier
(...)

E ti nanë fshije lotin djalin tënd që vjen në Tiranë
Se shqipja e ka traditë për me qit në pushkë si veteran|
E kur cubat qajnë, bie shi, në qiell shkaktohet rrufeja
Shkunden malet, bëhen hi
Krejt geto i vika era

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?

Komento

Komente

 • Eri: 15/06/2020 19:32

  Po vrave do te vrasin nje dit .prandaj matuni mir o njerez se nuk i merret jeta njerzve kot

  Përgjigju
 • Miti: 15/06/2020 13:14

  Kjo eshte si te filmi te vrane o miti te vrane....Sa kollaj e ka daja me qajt nipin e vet si se vuri asnjehere veten nrolin e atij qe i iku vellai per lesh nkulmin e jetes cudi e madhe kjo pune.Pak rendesi ka ca ishin keto qe vdiqen po kush mendon akoma qe mundet me vra dike pa pagu nje dite eshte komplet jasht orbite.Sot tvret dhe femra per gjakmarje jo keta qe kane burra nfis.

  Përgjigju
 • Andi: 15/06/2020 00:16

  Shume gjynah ai qe u vra,dhe ngushellime familjes, nuk duhet ta gjykojme ne dhe te justifikojme vrasesin, sepse asnjeri nuk e meriton te vritet.Keshtu shtohen arkivola pa fund dhe dhimbje pa fund per familjet. Duhet te jemi tolerante o popull dhe ta duam njeri tjetrin. Jo urrejtjes

  Përgjigju
 • Dajo Lengu: 14/06/2020 23:52

  Dunet te kene cu fjale sipas kanunit o daj Leshi perse nuk e thua. I hyri asaj rruge dhe erdhi koha te paguaje. Nuk ka mbetur shqipe kriminel pa marre letra angleze ne ate periudhe keshtu qe leri fjalet se nuk na mallengjen dot me genjeshtra. C'ka lypi e gjeti por mire do ishte te gjente dhe ate gjyqtaren plehre qe e keni paguar per ta liruar. Tash qe jeni nje me nje shkoni dhe mbyllni hasmerine se do shuheni si pulat mes njeri tjetrit. Noizy e mori nje plumb bythve ne prishtine dhe nese e kruan prape ku nuk duhet e di vete ai. Kuksian, Dibran, Shkodran, Mirditor, Zadrimor, Fierak, Durrsak, Vlonjat etj etj jane dhe ata bij nenash, dikush ka qare per ata. Tani duhet te qani ju dhe mos bezani se eshte marre.

  Përgjigju
  • bujar: 19/06/2020 22:05

   I ke qr, ke fol tamon!

 • Arku: 14/06/2020 22:39

  X5n me ndihmat e Anglise e bleu?

  Përgjigju
 • Theresa: 14/06/2020 22:17

  O Daje ai Nipi jot ishte tu kalu Rrugës ne vrau na tre, katër veta për kyt e dënoi Anglia me Burgim të përjetshëm, sa të poshtër ata Anglezët që nuk të pytën ty kur e dënun Nipin. Që nga ky Moment bën mir të kërkosh Ndihmë te Mjekët, ata Mjekët të ndihmojnë shumë për të gjetur Trutë që të kanë rrëshqitur nga Dollapi.

  Përgjigju
 • Vaj_me_det: 14/06/2020 22:06

  O ti cun OTR me sakte VKR mos shkruaj me se na bere me vjelle. Je analfabet e jo poet kush te ka venee te shkruash more i shkrete. Injorant per jete na paske mbet. Qofsh me shendet mer dhe Noizin vete se jeni per vaj me det.

  Përgjigju
 • Hako: 14/06/2020 21:19

  E meritoka qe te ja veme rruges ku vdiq "heroi",emrin e tij.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 14/06/2020 20:54

  O daje po normal se ti krahun e nipit do mbash.po nuk te vret njeri ne Shqiperi kot.Sidomos ju qe shkoni me kanun . Shko Interesohu me Kanun kush e vrau dhe besoj se ju kan cu fjal apo jo.

  Përgjigju
 • Tomasi nga Baldushku: 14/06/2020 20:17

  Po ti or daj me çfare merresh?

  Përgjigju
  • Loran: 14/06/2020 21:08

   O karunar baldushku harroj me te dhon llogari ty ky e o katunar i keq ha noj pul e pi raki se aq e keni takatin ju gabelt e baldushkut

 • Dibran: 14/06/2020 19:39

  Ne konflikte banditesh mund te kete edhe ndonje qe fatkeq...... POR GJITHMONE ESHTE ngulur DHEMBI I QENIT NE MISH TE DERRIT.....

  Përgjigju
 • shaban: 14/06/2020 19:38

  a ti bejm edhe permendore???

  Përgjigju
  • IlirTocilla: 15/06/2020 03:25

   Permendore jo po as ta gjykosh tjetrin pa e njohur.

 • goni: 14/06/2020 19:30

  sigurisht daja se ajo qe thu ti esht ... se gjith ate atentat te organizum kot e kan ber burrat e huj... kush vret vritet o daj dhe burrit huj i lumt pushka themi ne nga malsia se mori gjakun e vllait

  Përgjigju
 • Çimi: 14/06/2020 19:25

  Kështu ndodh kur nuk ke lexuar një libër në jetë, e kërkojnë fajin tek testi. Brez i dhjerë.

  Përgjigju
 • Shkodrani: 14/06/2020 19:22

  Dmth e paskan vra per faul ne fushen e betejes " ne mundje" ??? Shko mor daj se ste vret kush ty

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

FOTOT/ Misteret e familjes së pasur ruse që u gjet vdekur në hotelin në Kavajë, kishte shëtitur gjysmën e botës! Trupat e tyre do tërhiqen nga i biri