Dalin jashtë kontrollit zjarret në Attica të Greqisë, flakë deri në 20 metra të larta 'gllabërojnë' shtëpitë

Pamje tronditëse nga Greqia, ku zjarret kanë marrë përmasa të frikshme, ndërsa flakë deri në 20 metra të larta po djegin gjithçka gjejnë përpara. Në zonë e Varybobi janë djegur disa shtëpi, ndërsa flakët po përhapen në mënyrë të pakontrollueshme.

Si pasojë e zjarreve u bllokuan disa banorë, por fatmirësisht u bë e mundur që të shpëtoheshim. Deri më tani janë evakuuar katër zona, Mortero, Adames, Fasideri dhe Ano Varybombi, në rajonin e Attica. Të gjithë banorëve iu dërgua një mesazh nga Mbrojtja Civile ku thuhej: "Nëse jeni në Thrakomakedones ose në Varybobi, evakuohuni tani në Acharnes!".

Sipas mediave greke, vatrat e zjarrit janë shumë të shpërndara, duke e bërë edhe më të vështirë shuarjen e flakëve. Ndërkohë është ndërprerë edhe qarkullimi i automjeteve në rrugën nacionale Athinë-Lamia.

Në aksion për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 60 zjarrfikës, 4 helikopterë dhe 4 avionë, por nuk po bëhet e mundur vënia e zjarreve nën kontroll.

J.SH./KT/Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento

Komente

 • Si ka mundesi?!!....: 04/08/2021 14:33

  Po si eshte e mundur?!!... Po jane 60 zjarrfikes per te shuar zjarret?!!... po si eshte e mundur kjo papergjegjshmeri dhe neglizhence e skajshme nga ana e vete popullit. Po kur nuk ngrihen as per te shpetuar kokat e shtepite e pronat e tyre e ç'prisni me nga keta dykembesha te mbaruar?!!... Po i gjithe populli DUHET te ngrihet dhe te ndihmojne me çu ze dora e me sa kane mundesi per fikjen e ketyre zjarreve, e jo te rrine e te bejne sehir. Njerezit po vdesin ne fillim nga brenda shpirtit dhe mendjes e zemres se tyre, qe eshte vdekja e vertete dhe me e frikshmja dhe pastaj natyrisht edhe fizikisht. Zjarret nga 20 metra te larta dhe ne video shohim nje dykembesh duke shetitur me qenin???!!!!..... Kjo eshte 'Pa fjale"...

  Përgjigju
 • Vncnfmfm: 03/08/2021 17:52

  Dmth te mos shqetesohemi se zjarre ka dhe ne Greqi?! Relativizoni vemje relativizoni.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Të shtëna me armë në një universitet në Rusi, të paktën 8 viktima dhe 10 të plagosur (VIDEO)