“Dashuria në kohë lufte” Ukrainasit strehohen dhe martohen mes bombardimeve të Kievit

“Dashuria në kohë lufte” Ukrainasit strehohen dhe martohen mes bombardimeve të Kievit

Banorët e Ukrainës u zgjuan me një realitet të ri të enjten, pasi shpërthimet tronditën qytetet e mëdha dhe bënë që shumë të largoheshin nga kryeqyteti Kiev. Familjet në Kiev për vendimin me të cilin u përballën: të lënë pas shtëpitë e tyre, të përballen me rrezik të mundshëm në rrugë apo të qëndrojnë? Të enjten herët në mëngjes, trafiku i rënduar mbushi rrugët në Kiev që shkonin drejt perëndimit, ndërsa banorët i mblodhën gjërat dhe lëviznin në drejtim të kundërt të kufirit

Yaryna Arieva dhe partneri i saj, Sviatoslav Fursin, nxituan të lidhin nyjën me zhurmën e sirenave të sulmit ajror që kumbuan në veshët e tyre.

"Ishte shumë e frikshme," tha Arieva. “Është momenti më i lumtur i jetës suaj dhe ju dilni jashtë dhe e dëgjoni këtë”.

Çifti kishte planifikuar të martohej më 6 maj dhe të festonte në një restorant me një "tarracë shumë, shumë të lezetshme" me pamje nga lumi Dnieper, tha 21-vjeçarja Arieva - "Vetëm ne dhe lumi dhe dritat e bukura". Ata nuk e dinë se çfarë do të sjellë e ardhmja - por janë të vendosur të qëndrojnë dhe të luftojnë. Pas martesës së tyre, çifti u përgatit për të shkuar në Qendrën lokale të Mbrojtjes Territoriale për të bashkuar përpjekjet për të ndihmuar në mbrojtjen e vendit.

Spektri i luftës ishte shfaqur mbi Ukrainën për vite me radhë – por banorët ishin ende të habitur kur u përballën me realitetin e tyre të ri të enjten, ndërsa numri i të vdekurve filloi të rritet.

"Është e vështirë të besohet se në të vërtetë është fqinji ynë që e bën këtë, sepse ne kurrë nuk kemi besuar se fqinji ynë mund të vijë dhe thjesht të rrëmbejë tokën tonë dhe të na thotë se çfarë të bëjmë," tha një grua duke u strehuar në një stacion metroje në qytetin e Kharkiv.

"Ne (jemi) një vend i pavarur i Ukrainës dhe ... nuk duam të jemi pjesë e Rusisë apo ndonjë vendi tjetër," tha ajo.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Gati për armëpushim! SHBA: Diplomacia e pamundur nën tytën e armës, Rusia të tërheqë trupat! NATO: 'Oreksi' i Putin nuk ndalet në Ukrainë


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Kthjellime dhe vranësira, sërish reshje shiu gjatë ditës së sotme

Kthjellime dhe vranësira, sërish reshje shiu gjatë ditës së sotme