Dasma me top

Dasma me top

Ishte mire e bukur shtrirë në divanin e sapoblerë me lekët që fitonte nga puna si taksist me benzin “Sel”. Armandos i vjen një zë nga krahu tjetër i dhomës i cili gati i lutet që të ngrejë j receptorin e telefonit. Lutfiu jam i përgjigjet zëri i bashkëbiseduesit.

Po të kërkoj të më nderosh në dasmën e djalit, dhe sapo merr frymë thellë i kërkon shokut të ushtrisë që ti vijë me benzin “Sel” A mund t'i rrije larg këtij gëzimi shokut të ngushtë të ushtrisë? E diela nuk vonojë dhe Armando sa e ndjen veten të nderuar aq edhe aq emocionalisht donte të ish sa më pak i prekur për ta pasur shoqërimin e çiftit të ri me përqëndrim sa më profesional. Makina e zezë shumë serioze kishte rritur respektin e banorëve dhe dasmorëve për familjarët e çiftit nga ana e dhëndrit.

Fshati ku do të merrej nusja ishte jo më larg se 15 minuta me makinë por rruga shoferit dhe dasmorëve dukej shumë i gjatë.

Dolën njerzit e nuses e të kërcasin automatikët dhe mitralozat për të pritur dhëndrin e nuk rreshtnin gëzhojat që vinin drejt dasmorëve. Armando sa nuk po pëlciste nga padurimi për ti shpëtuar plumbave dhe për të mos i pësuar ndonjë goditje makinës/ Kur dolëm nga ai gëzim i çmëndur tregon me shumë emocion Armando u nisëm për tek shtëpiija e dhëndrit. Shoku im i dikurshëm më tregon se si vjehrri e paska filluar sfidën me mitraloz?

Topi do të ishte zhurma e rradhës e kur ai e zbrazi Benzi im shpëtoi për mrrekulli…Kur lajmet për protestën nuk mbarojnë e kuptoni apo jo?

Dritëro Agolli ka lexuesit e tij me veprat e tija, por tek “Njeriu me top” u gdhend arketipi i urrejtjes për asmin dhe përpara luftës kundër armikut do zgjidhte hallet e tija fshatari “Mato” por në dasmën e vitit 2010 në një nga fshatrat mes Laçit e Tiranës, armët e vitit 1997 ishin e janë në duart e nipave të “Zigurit” djalit të Matos.

Nëse e ka opozita apo jo topin ne nuk e dimë por që të vazhdojmë t'i bëjmë protestat si sfida kundër shtetit e ta rrënojmë të ardhmen e vendit për hir të ardhjes në pushtet kjo nuk quhet as protest e as kauz e drejtë për ta lodhur popullin shqiptar e ta sfilitur e marr peng të arrdhmen evropiane.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Megaoperacioni 'Kurrë mos harro’/ Zbërtheu krimet në bashkëpunim me Laert Haxhiun, ja veprat penale për të cilat akuzohet Artan Tafani

Megaoperacioni 'Kurrë mos harro’/ Zbërtheu krimet në bashkëpunim me Laert Haxhiun, ja veprat penale për të cilat akuzohet Artan Tafani