Debate në ‘Studio Live’ për vulën e PD, Karabina: E ndjekim deri në Strasburg, jemi alternativë! Dhuli: Basha u shkri politikisht

Apeli i dha vulën e PD-së Sali Berishës, ndërsa Lulzim Basha këtë vendim ka thënë se do ta bëjnë rekurs në Gjykatën e Lartë. Zëdhënësja e grupit Basha e ftuar në emisionin ‘Studio Live’ në Report Tv tha se këtë çështje do ta ndjekin deri në Strasburg nëse Gjykata e Lartë nuk e zhbën vendimin e Apelit, pasi sipas tyre ishte i padrejtë.

“Në qershor dolëm me programin, në momentin që do fillonim fushatën patëm një vendim të Apelit në lidhje me ligjshmërinë, vulën dhe logon. Është i padrejtë, prandaj po bëjmë rekurs, e çojmë deri në Strasburg për të vënë një të drejtë në vendin që i takon. Vula dhe logo duhej t’i takonte atij grupimi që ruajti ligjshmërinë. Jemi në një situatë ku prej 3 vitesh kemi një klasë politike që po bën të pamundurën për ti shpëtuar drejtësisë. Çdo burim vepron nga frika prej SPAK-ut. Kjo qeveri nuk lejon rotacionin politik, në bashkëpunim me pjesën tjetër që nuk e duan rotacionin, se duan ti shpëtojnë drejtësisë. Jemi të vendosur që kjo gjë të shkojë para drejtësisë”, tha Karabina në Report Tv.

“Gjykata e Lartë s’do e pranojë. Rekursi do shkojë deri në Dhomën e Këshillimit, do digjet aty”, tha Dhuli.

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Skerdjan Dhuli thotë se Basha pa Berishën u shkri politikisht. Ai thotë për gazetarin Arbër Hitaj se Basha duhet të qëndrojë si fraksion brenda PD.

Lulit iu ca kamerdarja e shpëtimit, e mbante në lojë vula. Vula ra. Kush e do Bashën jashtë politikës, ti sugjerojë që të bërë parti të re. Nuk pajtohem me Berishën që tha se e ka derën e mbyllur. Basha të shkojë në fraksion, ta thyejë herësin. Pse nuk e bën Basha këtë. Ai pa Berishën u shkri politikisht. Qytetarët e vendosën forcë të tretë”, tha Dhuli.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Medvedev: Hyrja në Aleancë do të thotë luftë globale dhe rrezik i shkatërrimit të planetit

Lufta në Ukrainë/ Medvedev: Hyrja në Aleancë do të thotë luftë globale dhe rrezik i shkatërrimit të planetit