Misteri i deklaratës politike që u zhduk nga faqja web e PE: Sot e rikthyer, por me version më të zbutur

Misteri i deklaratës politike që u zhduk nga faqja web e PE: Sot e rikthyer, por me version më të zbutur

Parlamenti Europian ndryshon deklaratën për zhvillimet politike në Shqipëri lidhur me reformën zgjedhore duke e zbutur qëndrimin. Pasditen e së enjtes tre eurodeputetët, kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme David McAllister, raportuesja për Shqipërinë Isabel Santos dhe kryetari i Delegacionit të Parlamentit për Shqipërinë Manolis Kefalogiannis, pas nismës për hapjen e listave, shpreheshin tekstualisht: 

"Çdo modifikim i marrëveshjes pa arritur një konsensus me të gjitha partitë politike mund të rrezikojë thirrjen e konferencës së parë për negociatat e anëtarësimit, dhe për këtë arsye të ngadalësojë procesin e integrimit evropian".

Kjo deklaratë u hoq pasditen e djeshme vetëm, por sot në mëngjes është rivendosur me një ndryshim duke zbutur qëndrimin.

Në deklaratën e re ky paragraf është korigjuar keshtu:

 "E rëndësishme të arrihet një marrëveshje, të ruhet dialogu dhe konsensusi me të gjitha partitë politike, në mënyrë që të mund të thirret konferenca e parë për negociatat e anëtarësimit, dhe të vazhdojë procesi i integrimit evropian".

Pra nga kërcënuese, deklarata sot është bërë këshilluese që të ruhet dialogu dhe konsensusi.


 

Deklarata e re e Parlamentit Europian

Lajmi në përditësim....

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lavdosh Bubeqi: 17/07/2020 17:18

  Lojera te ndyra partish nga te cilat ka vuajtur gjithmone Shqiperia. Te djathtet e Europes jane me partizane dhe kete e kane treguar gjate ketyre 30 viteve Disa figura na jane bere aq te uryera sa nuk ka me. Nen emrin a mbrojtjes se PDse kane bere bisnese fitimprurese. A ju kujtohet Grossbruck?, po italianet. Sot kemi Doris Pack qe nje zot e di kush ja paguan udhetimet dhe cfare qellimesh ka Thjesht propagande, shtremberim te gjysem te vertetave dhe mbrojtje e PDse, thejsht per te mbrojtur nje parti moter qe vetem emrin a ka te djathte

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 17/07/2020 12:18

  Keto jane partit motra te PD dhe I paguan Basha dhe Meta per interesa te tyre.jan keta plerat e kombit qe bejn gjithcka vetem per pushtet. Njeri nga ata te djeshmit ishte grek.prandaj e do dhe financon greku Lulushin se e di qe Lulushi per lake dhe pushtet I shot te gjitha

  Përgjigju
 • redi: 17/07/2020 11:52

  Deklarata e tre deputeteve te PE ishte diskredituese dhe me baze leka bingu nga partite popullire europiane dhe prandaj rifirmulua thirrja perseri

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Ministria e Financave mbyll koncesionin e markimit të karburanteve, nga 9 gushti shërbimi kalon te Doganat

Ministria e Financave mbyll koncesionin e markimit të karburanteve, nga 9 gushti shërbimi kalon te Doganat