‘Dëgjo, Beso, Mbështet’, përfaqësuesit e komuniteteve fetare në Shqipëri bashkë kundër dhunës ndaj grave

 

Është  zhvilluar sot në Vlorë  një tryezë e rrumbullaket me drejtues të komuniteteve fetare të rrethit Vlore, në nisje të 16 ditëve  të fushatës së përvitshme të ndërgjegjësimit  kundër dhunës me bazë gjinore

“Dëgjo, Beso, Mbështet të mbijetuarat e dhunës”, është slogani i këtij viti i kësaj fushate ndërkombëtare. Në ketë këndvështrim  autoritetet e larta fetare  sugjeruan dhe këshilluan mbështetjen  teksa u diskutuan  çështje të mprehta për mënyrën si të bashkuar të parandalohet fenomeni i dhunës  ndaj grave dhe vajzave dhe t’u vihet në ndihmë sa më mirë viktimave të dhunës.

Në mbyllje të forumit të sotëm me qëllim rritjen e ndërgjegjësimit publik dhe ngritjen e urave të bashkëpunimit mes institucionet shtetërore dhe institucioneve fetare me qëllim përmirësimin e shërbimeve ndaj viktimave të dhunës në familje, autoritetet dolën me një deklaratë të përbashkët për të dënuar dhe parandaluar dhunën ndaj grave.

Firmëtarët e deklaratës kundër dhunës ndaj grave

Armand Asllani, Myfti i Myftinisë Vlorë

Imzot Giovanni Peragine, Administrator Apostolik i Shqipërisë së Jugut, Kisha Katolike Vlorë

At Kostandin Prifti, Prift i Kishës Orthodhokse, “ShënTheodhori” Vlorë

Haxhi Dede Edmond Brahimaj, Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve

Përfaqësues të Vëllazërisë Ungjillore Shqiptare: Pastor Kirk King, Kisha Biblike Baptiste Vlorë, Pastor Julian Muhameti, Kisha Ungjillore Vlorë, Eduart Hoxha, drejtues Kisha e Krishtit Vlorë.

Klerikët shqiptarë në Vlorë


Lajmi kryesor:

6 gra humbën jetën në 2020! Nga 2980 denoncime, vetëm 532 abuzues të arrestuar, pedagogia Luarasi: 1 në 2 gra në Shqipëri pre e dhunës


er.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Certifikohen 55 udhërrëfyes të rinj, Kumbaro: Një armatë e re profesionesh në tregun e turizmit

Certifikohen 55 udhërrëfyes të rinj, Kumbaro: Një armatë e re profesionesh në tregun e turizmit