Del jashtë kontrollit vatra e zjarrit
në Ulëz, rrezikohen disa banesa

Del jashtë kontrollit vatra e zjarrit<br />në Ulëz, rrezikohen disa banesa
Riaktivizohet vatra e zjarrit në Ulëz të Matit, e cila brenda pak minutave ka dalë jashtë kontrollit. 

Edhe pse në mëngjes u raportua se kishte ndërhyrë një helikopter për neutralizimin e flakëve, zjarri tashmë rrezikon banesat në fshatin Trodhen, Njësia Administrative Ulëz.

Banorët kanë kërkuar ndihmë pasi prej tri ditësh po përballen me flakët.

Emergjencat Civile bën me dije gjatë paradites është luftuar me flakët nga ajri i cili ka vënë në kontroll vatrat e zjarrit. Por gjatë pasdites zjarri ka rinisur dhe për rrjedhojë ka dalë jashtë kontrollit. 

Si pasojë e zjarrit i cili vijon prej disa ditësh në Ulëz, janë djegur një sipërfaqe prej rreth 6 dynym me dushk të ulët dhe pemë lisi.

Ndërhyrja nga toka është e vështirë për shkak të terrenit të thyer, ndërkohë që banorët bëjnë apel që të dërgohen helikopterë për të shuar zjarrin.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Përse Berishën nuk e ndihmojnë dot këta që po tërheq nga gara

Mero Baze: Përse Berishën nuk e ndihmojnë dot këta që po tërheq nga gara