(FOTO) Denoncimi në Report Tv, makina tërheq zvarrë qenin, gjobitet autori/ Tahiri: E trishtë dhe neveritëse, të reagojnë institucionet

Pvarësisht se shoqëria shqiptare gjithmonë e më shumë janë të ndjeshëm për kafshët shtëpiake, sërish në vendin tonë ka raste të keqtrajtimit të tyre.

Ka ardhur një denoncim në Report TV nga një qytetar në Sukth. Një person ka lidhur një katërputrosh pas makinës së tij dhe e tërheq zvarrë.

Qeni duke u tërhequr zvarrë 

Kanë qenë të shumtë qytetarët ë i kanë bërë thirrje drejtuesit të mjetit që të ndalojë por ai nuk i ka dëgjuar derisa qeni ngordhi.

Ngjarja ndodhi ditën e dielë (13 shtator) në orët e pasdites.

Sipas ligjit në fuqi këto akte dënohen. Vrasja e kafshës së shoqërimit dënohet me gjobë ose me burgim deri në 6 muaj.

Ndërsa keqtrajtimi i tyre duke i shkaktuar dëmtime të përhershme dënohet me gjobë deri në 3 muaj.

Pas denoncimit në Report Tv dhe fotos në rrjete sociale, i menjëhershëm ka qenë reagimi i autoritetetve.

Policia e Durrësit arriti të identifikojë autorin e kësaj ngjarje, 50-vjeçarin me iniciale F.P. i cili drejtonte mjetin tip "Renault".

Ai është gjobitur me masë administrative sipas ligjit në fuqi. Në lidhje me këtë ngjarje ka reaguar edhe ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i cili thotë se kafshë është ai në timon dhe ata që kanë në dorë të bëjnë diçka dhe nuk bëjnë asgjë. Tahiri në vitin 2016 propozoi ndryshimin e ligjit për ashpërsimin e masave ndaj personave që keqtrajtojnë dhe vrasin kafshët. 

Ligji për mbrojtjen e kafshëve

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:24
Propozoi ligjin për mbrojtjen e kafshëve, Tahiri: Ngjarja në Sukth e trishtë! Të reagojnë institucionet

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka reaguar për ngjarjen e raportuar nga Report Tv, për keqtrajtimin e një kafshe.

Një 50 vjeçar në Sukth, me iniciale F. P, ka lidhur një qen katërputrosh pas makinës së tij dhe e tërheq zvarrë deri sa kafsha ngordhi.

Kjo ngjarje ka sjellë reagime të shumta dhe ish ministri Saimir Tahiri ka thënë se fotot janë të trishta dhe neveritëse. Sipas tij, kafsha është ai në timon dhe ata që nuk reagojnë për këtë ngjarje.

Kujtojmë se në vitin 2016, Saimir Tahiri propozoi ligjin për ashpërsimin e masave për personat që keqtrajtojnë kafshët.

Ai kishte  propozuar dënim deri në 3 vite burg për vrasjen e kafshëve dhe shitjen e lëkurës së tyre.

"E trishtë dhe neveritëse! Kafsha është ai në timon, ata që heshtin dhe ata që kanë për detyrë të reagojnë e nuk e kanë bërë", shkruan Tahiri.

E.D./D.P./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento

Komente

 • ka akoma njerez te mire...: 16/09/2020 02:25

  Me behet shume qefi per komentet qe bejne shqiptaret. Keto komente tregojne se shqiptaret kane ngelur akoma njerez me zemer e ndjeshmeri. Ata qe i dhimbsen e i ruajne kafshet, patjeter qe kane dhembshuri e respekt per jeten... Nuk jane te gjithe te keqinj... PA DISKUTIM...

  Përgjigju
 • Iris: 16/09/2020 01:06

  Me kujtohet nje ngjarje aty nga mesi I viteve 90 kur banoja ne Tirane.Isha duke ecur prane sheshit Willson,kur nje makine kaloi mbi,ose shtypi nje qene endacak.E gjithe skena ndodhi per disa sekonda.Qeni perfundoi nen makine, duke u rrotulluar nga rrotat e makines qe e mori perpara.Qeni doli I gjalle por I shokuar.Nuk e di nese mund te kete ngordhur me vone nga ndonje hemoragji e brendshme.Por ate moment makina as ndaloi,as e uli shpejtesine,por edhe kalimtaret nuk reaguan.Por edhe sikur te reagonin,ne ate kohe nuk besoj te kete patur ligje ndershkimore per raste te tilla.S.d.q mendoj qe keta qe nuk pyesin per kafshet,nuk pyesin as per njerezit ne trafik.Shofere pa tru dhe pa zemer!

  Përgjigju
 • Endi: 15/09/2020 21:52

  Denim maksimal. Po te ishte ky tipi ne evrope nuk do dilte me nga burgu. Eshte tallje denim 6 muaj. Qeveria te rishikoj ligjin e kafsheve dhe te ris denimin per kedo qe keqtrajton kafshe.

  Përgjigju
 • Elida: 15/09/2020 19:59

  A ka burra ky vend qe ta gjej ket perbindesh nese e njeh dhe ta terheqi zvarr derisa ti dal shpirti.Se ky shtet nuk mbron njerzit e jo me kafshet.Keti plere i duhet heq patenta perjet dhe konfiskuar makina.Hapjani koken ne asfalt se nuk meriton te jetoj ky mut

  Përgjigju
 • Njeri: 15/09/2020 19:17

  Do ju lutesha shume juve si media .... Te shkoni pas ketij rastit,sepse nga mediumet e tjera sociale,del se kete kafshe te gjore e ka keqtrajtuar,e pastaj vrare,pasi kishte humbur nje ndeshje me nje qen tjeter,nga nje djale i ri,me iniciale A.Faik.H... i datelindjes 1994 (faik emri i babait)... Pra ka bere tre krime... 1. Organizim ndeshjes te paligjshme me kafshe 2.vasje me dashje e kafshes 3.mbulim krimi Ju lutem nga zemra ti shkoni deri ne fund

  Përgjigju
 • Anonimous: 15/09/2020 18:38

  Me mir te ta kishe vra ate qeninin me plumb ose me noi gjo te shpejt sesa ta tprturosh ne ate menyr ishalla te lidhshin dhe ty pas makines ene te terheqin

  Përgjigju
 • JamKushJam: 15/09/2020 17:45

  ZBATONI LIGJIN: Burg per kafshen ne timon!!!!! Dhe jeni qe jeni ndryshoni dhe ligjin: 5 (1 vit per qeninin=7 vite per njeriun) vite burg per vrasje te kafsheve me dashje, dhe 35-40 vjet minimum (burgim per jete si maksimum) vrasje te njerezve me dashje!!!

  Përgjigju
 • Turi: 15/09/2020 16:30

  Egersire te uroj gjithe te keqijat ty dhe tere sojit tend prej rop*iri

  Përgjigju
 • Lui: 15/09/2020 14:54

  Komentues te nderuar, ju lutem mos e quani kafshe kete qenie frymore. Nuk eshte ne lartesine e kafshes ky cope fekaleje qe ben gjera te tilla. I lutem shtetit t hartoje nj ligj ku te denohet me burgim njesoj sic denohet dikush qe vret njeri. Te pakten denimi te jete i barabarte, sepse dhe kafshet jane banore te barabarte ne planetin Toke. Ndoshta jane edhe me lart, sepse nuk jane ata qe na kane marre territorin, perkundrazi jemi ne njerezoret qe cdo dite e me shume u marrim territor kafsheve dhe bimeve, duke ua shkaterruar habitatin e tyre.

  Përgjigju
 • Hako: 15/09/2020 14:53

  T'u kthefshin ne trupin tend, dhimbjet qe i shkaktove kafshes o MASKARA.

  Përgjigju
 • Loran: 15/09/2020 14:40

  O vdekshin ter kalamajt e niper e mbesa car ka ja zent kanceri kte familje qe smeriton te marri frym mbi tok , ju shuajt familja nga smundje megkith fmi e car te ket

  Përgjigju
  • Www: 15/09/2020 16:26

   Ca fai ka familja e ketij pijaneci o debil, ti qeke ne nivelin e ketije kafshe.

 • sonja: 15/09/2020 14:22

  nje pler mbi toke prandaj zoti s ka meshire per plerat qe popullojne token si puna ktij qe jane mbi 69 perqind

  Përgjigju
 • Toni: 15/09/2020 14:17

  Ky kafsha me dy këmbë,meriton atë që i bëri qenit...

  Përgjigju
 • meri: 15/09/2020 14:03

  Nuk mund te quhet Njeri,nji person i till,ky eshte nji SHTAZE.....,kafsha eshte nji krijes e pafajshme,kan ndjenja ashtu sikur edhe Ne,por...jan besnik dhe nuk e tradhetojne kurr te zotin,kurse Ne,kemi provuar qe jemi me te keqije se kafshet e egra.Denimi duhet te jet me i rend per ata qe keqtrajtojne kafshet:

  Përgjigju
 • ...: 15/09/2020 13:53

  Per kte tipin qe terheq qenin zvarre meriton qe dhe ai te terhiqet zvarre ne mes te vendit...mire nuk mendon per jeten e kafshes po cfare mesazhi i jep njerezve ...ca te beri ajo kafshe qe vetem dashuri te ofron ...si mundet qe te jesh kaq i keq e mos te te kesh ndjenja kur degjon dike qe berte e renkon....per kta njerez cfaredo qe te beje shoqeria nuk mjafton ....gjykimin do e marresh para Zotit dhe ta shohim sa mire do ndihesh kur te piqesh ne ferr qe merr jeten e nje krijese te Zotit...nuk ke te drejte te vendosesh per jeten e tjetrit o injorant..nuk kam mallkuar njeri por ti e meriton qe te mallkojne ...Duhet bere ligj qe persona si puna jote te kalben ne burg ...trauma qe shkakton ne shoqeri eshte e njejte me dike qe vret ...

  Përgjigju
 • Biku: 15/09/2020 13:44

  Po ca gjobe thoni? Futeni brenda kete legen

  Përgjigju
 • Lari: 15/09/2020 13:38

  Gjobe eshte pak futeni ne burg mer ate idiotin

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

71-vjeçari qëllon me breshëri automatiku ndaj policisë, Report Tv siguron videon ku dëgjohen të shtënat