Depozitimi i mbetjeve në Shkodër, kryebashkiakja Ademi: Kemi folur me ministren Balluku për një zgjidhje! Po gjejmë mënyra alternative për heqjen e plehrave

Mbeturina në Shkodër

Situata e depozitimit të mbetjeve në Shkodër vijon të jetë problem për qytetarët e saj. Sot është dita e tretë që bëhet e pamundur depozitimi i mbetjeve për shkak të rritjes së çmimit të përpunimit me 43%.

Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi shprehet se bashkia ka bërë të mundur të menaxhojë situatën duke rritur numrin e mjeteve për të mbledhur mbetjet të cilat janë depozituar në këto makineri.

Ajo thotë se Shkodra ka probleme të mëdha me nevojën e depozitimit të menjëhershëm. Ademi thotë se mbrëmjen e djeshme ka pasur komunikim me Ministren e Infrastrukturës Belinda Balluku ku kjo e fundit është shprehur se po trajtojnë çështjen teksa këtë të premte pritet dhe një komunikim për çështjen në fjalë.

Kryebashkiakja e Shkodrës thotë se nëse çështja nuk do të zgjidhet, Bashkia e Shkodrës do të bëjë përpjekje për të gjetur një mënyrë alternative për heqjen e mbeturinave nga qyteti dhe njësitë administrative.

“Nëse mbetjet ndodhen në fushë, në zonën e qytetit, ne do të gjejmë një vendndodhje tjetër, të përkohshme për heqjen e tyre. Kjo si një mënyrë emergjente, e përkohshme, deri në zgjidhjen e çështjes” – thotë Ademi.

Landfilli i Bushatit vendosi të ulë traun dy ditë më parë duke mos lejuar asnjë kompani që të depozitojë mbeturinat. Sipas drejtuesve të firmës, kamionët nuk kanë nënshkruar kontratën e re me çmimin e ri për depozitimin e mbetjeve.

Këshilli Bashkiak i Vaut të Dejës votoi rritjen e tarifës së përpunimit të mbetjeve urbane në landfillin e Bushatit. Shoqëria ndërkomunale Bushat kërkoi një rritje e pagesës me 43% të tarifës së depozitimit të mbetjeve urbane në këtë landfill, nga 863 lekë në 1500 lekë për ton mbetje të depozituar dhe tarifa e re pritet të aplikohet në fillim të 2021 për bashkinë e Shkodrës dhe të Lezhës.

 

E.M./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij