Deputeti ukrainas akuzohet për tradhti të lartë, rrezikon deri në 15 vite burg

Deputeti ukrainas akuzohet për tradhti të lartë, rrezikon deri në 15 vite burg

1695050281_uk.jpg

Një anëtar i parlamentit ukrainas është akuzuar për tradhti të lartë pas një hetimi nga shërbimi i sigurisë së vendit dhe zyra e prokurorit të përgjithshëm. 

Bazuar në gjetjet, deputeti i Popullit Nestor Shufrych është akuzuar për "veprimtari anti-ukrainase", duke përfshirë "përmbysjen e hapësirës së informacionit", raporton NewsSky

Sipas hetimit, Shufrych ka bashkëpunuar ngushtë dhe ka kryer udhëzime nga Volodymyr Sivkovych, i cili ishte një agjent i Moskës përgjegjës për "koordinimin e aseteve ruse në Ukrainë".

"Detyra kryesore e Shufrych ishte të përmbyste hapësirën e informacionit”, tha shërbimi i sigurisë në një deklaratë. 

Ai përhapi sistematikisht narrativat e rreme të Kremlinit se shteti ukrainas është "një entitet artificial", se Ukraina dhe Rusia "kanë një histori" dhe se ukrainasit dhe rusët janë "një popull", shtoi ai. 

Kjo vepër dënohet me burgim deri në 15 vite.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Vrasja e Fatjon Dervishit në Sukth, vëllai i viktimës ka vrarë një person pak vite më parë jashtë vendit

Vrasja e Fatjon Dervishit në Sukth, vëllai i viktimës ka vrarë një person pak vite më parë jashtë vendit