Historia rrëqethëse e çiftit të moshuar korçar: Vajza me dhëndrin na morën lekët, na nxorën nga shtëpia. MSH gjen zgjidhje

Hedhja në rrugë e dy të moshuarve nga fëmijët e tyre ka sjellë reagimin e qytetarëve të ndryshëm. 82-vjeçari Fadil Mane tregon mes lotësh historinë e dhimbshme të jetës së tij. 

Prej rreth 2 javësh, dy të moshuarit jetojnë në qiell të hapur, me lëmoshat e qytetarëve duke u strehuar në hotelin më të lirë që ndodhet në qytet. I moshuari tregon situatën e vështirë në të cilën ndodhet, duke u shprehur se janë në një gjendje shumë të vështirë.

82-vjeçari ndihet i kërcënuar dhe i frikësuar për jetën e tij dhe të bashkëshortes, e cila prej kohësh është në gjendje të rëndë shëndetësore. Ai thekson se shpresa e vetme është te mediat dhe apelon për ndihmë urgjente nëpërmjet tyre.

Tani jetojmë jashtë, hotelin e paguan dje pardje, kurse mbrëmë e paguam vetë nga 10 mijë lekë.

Duam një shtëpi të futemi brenda se ne dy pleq jemi, dhe ka ndodhur kudo, i zënë për gryke dhe o burra hajt ti mbysim

Kam 4 fëmijë, tre çupa dhe një djalë. Çupa e djali jetojnë këtu. Me djalin kemi folur, 3 herë më ka marrë djali dhe 3 herë jemi zënë.

82-vjeçari Fadil Mane

Shumë qytetarë i janë bashkuar nismës për të ndihmuar të moshuarit. Ndërkohë që pas publikimit të historisë së dhimbshme të çiftit ka reaguar Ministria e Shëndetësisë e cila ka marrë masa për t’i strehuar ata në shtëpinë e të moshuarve të Poliçanit.

Ndërkohës, sot Ministria e Shëndetësia ka sistemuar çiftin e moshuar në qendrën Polivalente në Poliçan, ndërsa sqaron se po kryhen procedurat për plotësimin e dokumentacionit për vendosjen përfundimtare në institucionet publike rezidenciale të dy të moshuarve.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • [email protected]: 01/07/2018 13:30

  Turp dhe te pcipe

  Përgjigju
 • Labi: 30/06/2018 01:40

  3 cupa e nje dial e su doli nje femi zot ..sikur dhe prindi m i besdisur n bot t jet nuk hidhet kur n rruge zoti ka per ti ndeshkuar keta femi t ndyre

  Përgjigju
 • LORA: 29/06/2018 16:10

  Dhimbje e pamate per zotin Fadil dhe Gruan e tij,te shkaktuara nga femije bastarede,,,,te cilet jam e sigurt qe do te shpagojne shtrenjte nje dite braktisjen dhe neperkembjen e prinderve te tyre te moshuar. Lajm i mire qe Ministria e Shendetesise e ka bere detyren per ta.Ky eshte shteti qe u duhet njerezve.

  Përgjigju
 • Naimi: 29/06/2018 14:56

  Rrite femijen qe te te haje koken. Mjere ne cfare brezi po rrisim.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak