Dhuna ndaj gazetarit Elvis Hila, Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë: Lajm i keq për çdo shoqëri

Dhuna ndaj gazetarit Elvis Hila,  Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë: Lajm i keq për çdo shoqëri

TIRANË- Konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë ka dënuar sulmin ndaj gazetarit të Report Tv, Elvis Hila, duke e cilësuar ngritjen dorë ndaj një njeriu të medieje si një lajm të keq për çdo shoqëri. Në reagimin e tyre, thuhet se fenomene të tilla nuk duhet të përsëriten më.

“Dhunimi i një gazetari që profesionalisht kryen punën e tij, është lajm i keq për çdo shoqëri. Në një shoqëri si e jona, ku nevoja për të pasqyruar të vërtetën është egzistenciale, dëmtimi i atyre që punojnë dhe jetojnë për këtë qëllim, nuk është thjesht individual, por shumë më tepër. Në këto kushte dëshirojmë të shprehim shqetësimin për këtë fenomen, duke e dënuar fuqishëm atë, dhe çdo lloj akti të ngjashëm. Në këto momente dëshirojmë të shprehim afërsinë për personin e lënduar dhe familjen e tij. Me shpresën e shërimit sa më të shpejt të Z. Hila,  lusim Zotin që fenomene të tilla, të mos përsëriten”, thuhet në reagim të Konferencës Ipeshkvore e Shqipërisë.

Gazetari Elvis Hila u dhunua për shkak të një lajmi që raportoi lidhur me një qytetari, i identifikuar si Fran Ameri i cili kishte falsifikuar vendimin e një gjykate. Ky i fundit u dënua me një vit burg pasi kishte prodhuar një vendim gjyqësor të falsifikuar. Ameri u gjet fajtor për veprën penale "Falsikim Dokumentesh". Pas publikimit të këtij lajmi, Hila u dhunua nga djali i Fran Amerit, Indrit Ameri dhe Paulin Përgjini, të cilët nuk kursyen as bashkëshorten e tij.

Për dhunën ndaj Hilës, ka pasur mjaft reagime nga kolegë, ambasadarë, politikanë të cilët kanë kërkuar çuarjen para përgjegjësisë autorëve.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Vendoret/ Alibeaj: I kemi emrat e kandidatëve për 61 bashki

Vendoret/ Alibeaj: I kemi emrat e kandidatëve për 61 bashki