Dietat dhe ushqimi kanë ndikim në parandalimin e disa sëmundjeve kronike

Dietat dhe ushqimi kanë ndikim në parandalimin e disa sëmundjeve kronike

Foto ilustruese

Ushqimet e shëndetshme dhe marrja e te gjithë elementëve të nevojshëm ndihmon në një shëndet me të mirë. OBSH në bashkëpunim me FAO kanë ndërmarrë një studim në lidhje me peshën qe zë çdo ushqim në organizmin tonë.

Janë bërë rekomandime për të ndihmuar në parandalimin e vdekjeve dhe paaftësisë nga sëmundjet kronike të lidhura me ushqimin. Këto përfshirje të popullsisë ushqimore dhe qëllimet e aktivitetit fizik duhet të kontribuojnë në zhvillimin e strategjive rajonale dhe udhëzimeve kombëtare për të zvogëluar barrën e sëmundjeve që lidhen me obezitetin, diabetin, sëmundjet kardiovaskulare, disa forma të kancerit, osteoporozën dhe sëmundjet dentare. Ato bazohen në ekzaminimin dhe analizën e dëshmive më të mira në dispozicion dhe gjykimin kolektiv të një grupi ekspertësh që përfaqësojnë fushën globale të mandatit të OBSH-së dhe FAO-s.

Aktiviteti fizik është një përcaktues kyç i shpenzimeve të energjisë, dhe kështu themelore për balancën e energjisë dhe kontrollin e peshës. Efektet e dobishme të aktivitetit fizik në sindromën metabolike janë të ndërmjetësuar nga mekanizmat përtej kontrollit të peshës së tepërt trupore.

Mungesa e aktivitetit fizik tashmë është një rrezik i madh global për shëndetin dhe është i përhapur në të dy vendet e industrializuara dhe në zhvillim, veçanërisht në mesin e të varfërve urbanë në qytetet e mëdha të mbushura me njerëz. Masat dhe politikat e nevojshme për të nxitur modelet më të shëndetshme të konsumit të ushqimit dhe për të lehtësuar një jetë fizike aktive ndajnë baza të përbashkëta dhe janë reciprokisht interaktive në përcaktimin e sjelljeve më të shëndetshme.

Dietat e shëndetshme dhe aktiviteti fizik janë çelësi i të ushqyerit të mirë dhe të domosdoshëm për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Dendësia e ushqimeve dhe marrja e energjisë balancuar me aktivitetin fizik të nevojshëm për të mbajtur një peshë të shëndetshme është esencial në të gjitha fazat e jetës. Konsumi i pa balancuar i ushqimeve të larta në energji (sheqer, niseshte dhe / ose yndyrë) dhe të ulët në lëndët ushqyese thelbësore kontribuon në tejkalimin e energjisë, mbipeshën dhe obezitetin. Sasia e energjisë së konsumuar në lidhje me aktivitetin fizik dhe cilësinë e ushqimit janë përcaktuesit kryesorë të sëmundjes kronike të ushqyerjes.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së

Kryeministrja e Estonisë jep dorëheqjen për t’u bërë kryediplomate e BE-së