Dita Ndërkombëtare e Gruas, marshim paqësor me pankarta dhe lule në kodrat e Liqenit Artificial (FOTO)

Foto nga marshimi i 8 Marsit

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, persona nga të gjitha grupmoshat me pankarta në duar kanë marshuar në kodrat e Liqenit Artificial.

Një protestë paqësore me në qendër firgurën e gruas, nënvlerësimin e saj nëpër botë dhe shtimin e fenomenit të dhunës.

Dita ditës ndodhin ngjarje makabre ku në shumicën e rasteve gruaja është viktima për arsye nga më të parëndësishmet.

Gruaja është qenie e brishtë që duhet të trajtohet me shumë kujdes edhe pse vazhdon akoma të trajtohet në mënyrën më të keqe të mundshme.

Në pankartat e mbajtura nga gra dhe burra shkruheshin:"Këtu luftohet patriarkati!"

"Mënyra më e shpejtë për të ndryshuar shoqërinë është moblizimi i grave të botës", "Dhuna nuk tolerohet nuk falet"

"Heshtja jote i jep pushtet dhunës".

Në sy kanë rënë edhe djem të rinj të cilët morën pjesë në marshimin paqësor, të cilët janë pro zbatimit të të drejtave të grave.

Në marshim përveç pankartave nuk munguan edhe lulet, si simbol i paqes dhe lumturisë në të gjithë botën.


Lajmi kryesor:

8 Marsi festë dhe protestë, gjesti i veçantë i policisë në Vlorë! Rama 'thumbon' paraardhësit, Meta: Gratë s'duhet të keqpërdoren nga politika


Ora 12:38
Dita Ndërkombëtare e Gruas, marshim paqësor me pankarta dhe lule në kodrat e Liqenit Artificial
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8
/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika