Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Mediave, Meta: Koha kur gazetarët dhunohen duhet të marrë fund

Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Mediave, Meta: Koha kur gazetarët dhunohen duhet të marrë fund

Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Mediave ka shprehur solidarizimin e tij me komunitetin e gazetarëve. Ai ka inkurajuar në veçanti reporterët e terrenit, të cilët janë gjithmonë të parët aty ku lajmi ndodh, pa u trembur nga askush.

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit, shpreh solidarizimin tim të plotë me komunitetin e gazetarëve. Inkurajoj, në veçanti, reporterët e terrenit, të jenë gjithmonë aty ku lajmi ndodh, me guxim, pa u trembur dhe as shantazhuar nga askush.

Koha kur gazetari dhunohet, kërcënohet e shantazhohet në kryerje të misionit të tij duhet të marrë fund. Dënoj me ashpërsi të gjitha sulmet dhe çdo akt dhune ndaj gazetarëve e apeloj që autorët e krimeve ndaj përfaqësuesve të medias të vihen menjëherë para drejtësisë.

Liria e shtypit është kusht i pazëvendësueshëm për respektimin e të drejtave të njeriut në një shoqëri demokratike.

Presidenti Ilir Meta

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Perla e Nedim Bajramit s'mjafton, Milan merr 3 pikë kampionësh

Perla e Nedim Bajramit s'mjafton, Milan merr 3 pikë kampionësh