Ditë e madhe për femrat arabe, lejohen zyrtarisht të ngasin makinat

Ditë e madhe për femrat arabe, lejohen zyrtarisht të ngasin makinat

Femrat arabe duke ngarë makinën

Gratë në Arabinë Saudite, menjëherë pasi hyri në fuqi leja për të drejtuar automjetet, dolën në terren duke drejtuar makinat, pasi ishte një ëndërr e tyre e realizuar pas shumë vitesh.

Leja për drejtimin e automjeteve hyri në fuqi pas një ndalimi dhjetëra vjeçar për arsye fetare të parashtruara nga dijetarët islam të vendit.

Kanalet televizive Ihbariyye dhe Al Arabiya, që nga orët e para të zbatimit të vendimit transmetuan pamjet e grave që kanë dalë për herë të parë në trafik.

Me një dekret të publikuar nga mbreti saudit, Selman bin Abdulaziz, më 26 shtator të vitit të kaluar, ishte njoftuar se gratë do të mund të ngasin makina duke filluar nga 24 qershori i këtij viti.

Vizioni për vitin 2030 i Arabisë Saudite synon që përqindja e pjesëmarrjes së grave në tregun e punës të rritet nga 22 në 30 për qind.

Deri më tani në vitet 1990, 2011, 2013, 2014 dhe 2015 ish organizuar fushata me kërkesë që të lejohen gratë të ngasin makina.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ateist: 25/06/2018 17:29

    E kuptoni moj gra muslimane sa idiotlliqe predikon feja juaj duke ju mohuar edhe te drejta kaq elementare?! Sa veta jane burgosur me heret se kane dal kunder ketij ligji idiot fetar si dhe shume te tjere akoma me banale?! Hapni syte dhe mendjen, mos u beni skllave te ideologjive primitive.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë