‘Djalin 19-vjeçar e kam hequr nga shkolla se më bën shërbim’, gruaja e paralizuar nga Kuçova: Më ndihmoni për ilaçe dhe ushqim

Pensioni i invaliditetit është e vetmja e ardhur për familjen Zdrava në Kuçovë. Shpresa prej 3 vitesh ka mbetur e paralizuar për shkak të një sëmundje vertebrale, ndërsa bashkëshorti kurohet për depresion.

Si mos më keq jam, pa njeri nuk rri dot, në krahun që fle në atë krah ngrihem në mëngjes. Ilaçet nuk i marr me rimbursim, i blej 70-80 mijë lek në muaj. Marr vetëm CAMP-in, me atë hamë e pimë, detyrohemi të kursejmë.

Nënë e dy fëmijëve, Shpresa Zdrava tregon se djalin e madh, 19-vjeç është detyruar ta heqë nga shkolla për ti shërbyer asaj.

"Djalin këtu e mbaj....", tha ajo.

59-vjeçarja na tregon për avancimin e sëmundjes dhe diagnostikimin jashtë vendit.

"Më ka mbaruar palca e kurrizit është bërë ujë, nuk bëj dot ndërhyrje, ndërsa ilaçet më bëjnë alergji", tha ajo.

Ilaçet kushtojnë 7 mijë lek në muaj, ndërsa pensioni i invaliditetit është i pamjaftueshëm, ndaj detyrohet të kursejë tek ushqimet.  Apeli i këtij çifti me probleme sociale e shëndetësore në  Zdravë të Kuçovës është për institucionet shtetërore por dhe për donatorët privatë.

"Sa ta shohë të arsyeshme Bashkia dhe kushdo person që mundet të na ndihmojë se jemi në pozicion të vështirë"!, u shpreh gruaja.

J.GJ./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • epo kjo pune: 24/04/2022 01:06

  Rame, nderhy per raste te tilla dhe bej ligj qe njerezit te shohin kujdes.. se vetem racen e politikaneve e vipat qe na I keni sjelle me lopata marrin vemendjen e I coni jashteshtetit per kurim, ja iku dhe Nishani, te shkuara I qofshin te gjitheve por mos beni dallim tek shendeti e jepu nje minimum dinjitoz njerezve

  Përgjigju
  • Lexues: 24/04/2022 11:27

   E keni bere Ramen sikur te jete shpirti i shenjte. Tani prisni qe te beje edhe mrekullira. Rama eshte ekstremist i djathte, dmth, eshte per ligjin e xhungles. Me vlerat kristiane nuk ka asnje lidhje. Me vlerat social-demokrate jo e jo.

 • Iris: 24/04/2022 00:50

  Moj zonje,zvarre te hiqeshe dhe djalin te mos e hiqje nga shkolla.Pa shkolle do te katandiset me keq se ju.Pastaj perse burri juaj nuk punon?! Nga shendeti mire duket,nga depresioni vuajne shume njerez,por burri juaj nuk eshte rende dhe per cigare e celular i mjaftokan leket.Beheni me rradhe,paradite te kujdeset burri per ju,se i shendoshe qenka boll dhe djali te shkoje ne shkolle,mbasdite te kujdeset djali per ju.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Shpërthime të fuqishme në Mykolaiv