Do dërgohej në Shqipëri, sekuestrohet në kufirin gjerman mjeti luksoz! Makina ishte vjedhur në Angli

Do dërgohej në Shqipëri, sekuestrohet në kufirin gjerman mjeti luksoz! Makina ishte vjedhur në Angli

Mjeti i sekuestruar

GJERMANI- Tre mjete luksoze të vjedhura nga markat Porsche, Range Rover dhe Mercedes, vlera totale e të cilave është 140.000 euro janë bllokuar nga autoritete gjermane në një pikë kufitare, në Walserberg.

Njëra prej tyre, makina tip “Range Rover”, e cila ishte vjedhur në Britaninë e Madhe kishte destinacion final Shqipërinë. Makina ishte regjistruar në Angli  më 17 tetor. Shoferi 49-vjeçar, i cili është britanik, tha se e kishte marrë hua automjetin nga një mik dhe ishte nisur për në Shqipëri. Kur automjeti u kontrollua, u konstatuan manipulime të numrit të shasisë që ishte futur.

Megjithatë, "identiteti i vërtetë" i automjetit u përcaktua më në fund nga hetuesit e mjeteve motorike të trajnuar posaçërisht. Një pyetje në sistemet ndërkombëtare të kërkimit zbuloi një vjedhje nga Britania e Madhe në korrik 2022, për këtë arsye shoferi u arrestua përkohësisht, ndër të tjera, për falsifikim dokumentesh. Pas përfundimit të masave policore ai ka mundur të vazhdojë rrugëtimin, ndërsa mjeti luksoz është sekuesturar.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

Berisha gjithë inatin e ka me SHBA për ‘non gratën’, jo me Ramën e McGonigal

Berisha gjithë inatin e ka me SHBA për ‘non gratën’, jo me Ramën e McGonigal