'Do ta marrim ligjin në dorë', përshkallëzohet protesta e komunitetit rom në Selanik, dhunojnë qytetarë dhe djegin biznese

'Do ta marrim ligjin në dorë', përshkallëzohet protesta e komunitetit rom në Selanik, dhunojnë qytetarë dhe djegin biznese

Protestuesit në Selanik

Në 24 orët e fundit, Selaniku është përfshirë nga protesta të dhunshme të organizuara nga komuniteti Rom në Greqi për plagosjen e rëndë të një 16 vjeçari pas ndjekjes nga ana e policisë greke. Ngjarja ndodhi në Diavata të Selanikut në momentin që i mituri kishte mbushur me naftë mjetin e tij por ishte larguar pa paguar 20 euro.

Protestat e komunitetit rom janë përshkallëzuar në 24 orët e fundit, duke shkatërruar edhe biznese dhe duke dhunuar qytetarë të cilët nuk kanë lidhje me rastin e rëndë të ndodhur. Një prej shoferëve që ka qenë duke qarkulluar në rrugën ku po mbahej protesta, është dhunuar nga protestuesit të cilët më pas i kanë djegur edhe furgonin e punës.

Sipas mediave greke, kushërinjtë e 16 vjeçarit të plagosur bënë deklaratën e fortë duke thënë: Do ta marrim ligjin në dorë. Polici i cili qëlloi me armë zjarri të miturin kërkoi falje në gjykatë duke deklaruar se nuk e kishte në plan ta qëllonte por ta detyronte që të të mos arratisej. Ditën e djeshme u raportua se rreth 10 policë grekë janë plagosur nga përplasjet e dhunshme me protestuesit e komunitetit rom. Efektivët janë detyruar të përdorin edhe gaz lotsjellës për të mundësuar shpërndarjen e turmave.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Chelsea lë jashtë listës së Champions League Aubameyang-un

Chelsea lë jashtë listës së Champions League Aubameyang-un