'Do bëhem kamikaze'/ Ja ku u frymëzua Meta për vetëflijimin si Salvador Allende (VIDEO)

Presidenti i Republikës Ilir Meta frymëzimin për vetëflijimin në mënyrë që vendi të dalë nga kriza duket se e ka pasur nga bashkëshortja e tij, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ndërsa mori shembullin e presidentit të Kilit në vitet '70-'73. Ishte Monika Kryemadhi në datë 7 shkurt të këtij viti, 6 javë më parë që u shpreh se ishte gati që të bëhej edhe kamikaze për të marrë Ramën me vete që, sipas saj të shpëtonte vendin.

Tre ditë më parë nga qyteti i Pogradecit, Presidenti i Republikës Ilir Meta bëri deklaratën e fortë (lexo ketu) referuar krizës politike ku ndodhet vendi, pasi opozita dogji mandatet dhe ka zbritur në rrugë duke kërkuar largimin e qeverisë Rama me protesta, disa prej të cilave janë shoqëruar me incidente. Për të dalë nga kjo situatë, Meta u shpreh se është i gatshëm të sakrifikojë jetën e tij duke u vetëvrarë në mënyrë që vendi të dalë nga kriza politike, që sipas tij mund të thellohet edhe më tej. Do ta bënte këtë veprim, njëjtë si presidenti i Kilit në vitet '70-'73 Salvador Allende që u vetëvra si sakrificë ekstreme kundër instalimit në pushtet të një junte ushtarake (lexo ketu).

Deklarata solli reagime të shumta, pjesa më e madhe ironike nga qeveria dhe qytetarët, ndërsa bëri që të harrojmë për një moment aktualitetin dhe rrjedhën e ngjarjeve për të gjetur burimin e vërtetë. Lëvizja e Metës mbështetje gjeti vetëm te opozita, jo nga e reja në Kuvend, por ajo që tashmë ka dalë në rrugë. Qytetarët dhe shumica ironizuan në mënyra të ndryshme frymëzimin nga Kili të kreut të shtetit shqiptar, por duket se në fakt, nuk ka qenë Salvador Allende burimi, por bashkëshortja e tij, që është kryetare e LSI-së. Edhe pse Monika Kryemadhi deklaroi dy net më parë se me burrin e saj, që është kreu i shtetit nuk flet brenda shtëpisë për politikë, por bën vetëm dashuri (lexo ketu), gjuha politike dhe strategjia e tradhtojnë. Pikënisja e veprimeve ekstreme për daljen nga situata politike është pikërisht nga familja Presidenciale, nga Monika Kryemadhi, gruaja e kreut të shtetit.

Në datë 7 shkurt, 9 ditë para protestës së parë të opozitës së bashkuar përpara Kryeministrisë, Monika Kryemadhi në emisionin 'Të Paekspozuarit" u shpreh se ishte gati që të bëhej kamikaze për të larguar Edi Ramën nga pushteti. "O do iki Edi Rama, o do iki Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi! Do bëhem kamikaze me dëshirën më të madhe, pasi jam e gatshme të marr me vete Edi Ramën që të zhbllokoj Shqipërinë" tha ajo duke zbuluar kështu se kush paska qenë frymëzimi i vërtetë i Presidentit. E ndërsa paralajmërimi i fortë i Kryemadhit në 16 shkurtin e protestës se 'Ose do ikë Rama, ose unë e Luli' doli huq, (pasi kryeministri nuk u rrëzua) duket se në të njëjtën mënyrë do të përfundojë edhe frymëzimi i dytë nga familja Presidenciale, këtë herë në gjuhën e kreut të shtetit, pasi në të gjitha rastet shumica do ta kishte gati një pasuesin e tij (lexo ketu).

d.ba./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Samuel: 25/03/2019 13:48

  Me vjen keq per popullin tim me vjen per te vjelle me theniet e juaja çifti me i korruptuar qe ka njohur kombi yne ne shekuj. Ju mbeturina po zvarrisni te ardhmen tone u qifsha Te 14 tat. Po ju vjen ora te shkoni tek 7 penxheret o mbeturina. Si eshte e mundur vazhdoni e dilni pellisni si lope neper televizione o mbeturina. Nje president qe perfaqeson nje komb te tere del e flet si e ema zeqos ne maje te thanes. Po flijohuni o mbeturina same shpejt

  Përgjigju
 • Gërmija: 24/03/2019 18:33

  Reforma në drejtësi shfaqë efektet u ka futu lepurin në barkë janë kah dridhën psiqikisht të komromentuarit e pushtetit

  Përgjigju
 • E**A**: 24/03/2019 11:42

  prandaj nuk duhet me llap shumë

  Përgjigju
 • Aranit: 24/03/2019 09:59

  Para se te vrisni veten ktheni mbrapa florinjte e parate e popullit qe keni vjedhur se nuk ua ka borxh.

  Përgjigju
 • Tir: 24/03/2019 03:11

  Mendo e gjyko se cfare putane , e lige, kriminele eshte kjo femer. Bukur, beje proven gjenerale ne zyre te presidentit ose ne shtepine tende, kur te jete gjithe familja. Mundesisht per hater te popullit qe ty "te do fort", filmoje aktin Monike, te kemi mundesi te shohim e bejme pakez gallate. Ne te semes shkofsh me gjithe shtypesin e hudhrave(ate me blokun 7%)

  Përgjigju
 • Bepi: 23/03/2019 23:54

  Don Zoti e dekni komplet si Familje

  Përgjigju
 • Veddel: 23/03/2019 20:50

  Vashfsh ne të sembes o ilir dhe ti monika, plera si ju të LSI nuk ka nevoj Shqiperia

  Përgjigju
 • FATMIRI: 23/03/2019 20:43

  FAMILJE POSHTER E DEGJENERUAR ,FAMILJE HAJDUTESH KETA BURGUN E KAN PAK

  Përgjigju
 • Hinglateri: 23/03/2019 20:12

  Ishalla fjala jote ne vesh Te Perendise

  Përgjigju
  • peoples: 24/03/2019 13:31

   Dy plehra me pak