Donald Tusk në krye të partive më të mëdha të krahut të djathtë europian me 93% të votave

Donald Tusk në krye të partive më të mëdha të krahut të djathtë europian me 93% të votave

Që do të zgjidhej President i Partive Popullore Europiane, kjo pritej pasi ishte i vetmi kandidat por që të votohej me një votë plebishitare, kjo ishte e papritur.

Presidenti në largim i Këshillit Europian, polaku Donald Tusk u zgjodh nga kongresi i zhvilluar në Zagreb, në krye të Partive më të mëdha të krahut të djathtë europian me 93% të votave.

“Ju falënderoi për besimin që më dhatë. Për mua është më mirë të jem Presidenti i ri i Partive Popullore Europiane sesa ish President i Këshillit Europian”, - tha Tusk para delegatëve.

Për Tusk, i cili ka udhëhequr samitet e krerëve europianë që nga viti 2014, problemet nuk kanë munguar, që nga kriza greke e deri te Brexit.

Kush është Donald Tusk?

Polaku, 63 vjeç, ka qenë kryeministër në vendin e tij dy herë (2007-2014) dhe më pas, që nga viti 2014, ai ka qenë President i Këshillit Evropian.

I lindur në Gdansk, aktiv në politikë që nga rinia, konservator në politikë, liberal në ekonomi, Donald Tusk njihet si një interlokutor i rëndësishëm.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com