Dosja Babale/ Shtyhet për herë të 6-të seanca në Apelin e Tiranës për Ervin Salianjin, shkak mungesa e trupit gjykues

Dosja Babale/ Shtyhet për herë të 6-të seanca në Apelin e Tiranës për Ervin Salianjin, shkak mungesa e trupit gjykues

Deputeti i PD-së, Ervin Salianji

TIRANË- Për të gjashtën herë radhazi, seanca në Apel për deputetin Ervin Salianji është shtyrë. Kësaj here shkak është bërë mungesa e trupës gjykuese e për pasojë seanca nuk mund të jepet. Ditën e sotme pritej të kishte një vendim për një çështje që ka zgjatur prej shumë muajsh me radhë, po mungesa e formimit të trupës gjykuese bëri që ajo të shtyhet.

Salianji u shpall fajtor për veprën penale 'kallëzim i rremë' në lidhje me çështjen "Babale" dhe u dënua me një vit burg nga gjykata e Shkallës së Parë. Në Apel e ka çuar çështjen dhe gazetari Jetmir Olldashi, i cili u dënua me 6 muaj burg të konvertuar në 100 orë shërbim komuniteti. Nëse Apeli do të konfirmojë vendimin e Shkallës së Parë atëherë deputeti Salianji, rrezikon burgun. 

Deputeti Ervin Salianji dhe gazetari Jetmir Olldashi u shpallën fajtorë nën akuzën e 'kallëzimit të rremë' lidhur me inskenimin e audio-përgjimit me qëllim përfshirjen e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj në trafikun e drogës. Gjykata e shkallës së parë vendosi 1 vit burgim për ish-deputetin Salianji me akuzën e kallëzimit të rremë kryer në bashkëpunim.

B.K./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • sifi: 19/12/2022 20:32

  Shtyrja e gjygjit per mashtruedin Salianji eshte e wellimshme.Kush mban pergjegjesi per keto shtyrje?KLGJ duhet te perjshtoj nga dtejtesia gjykatedit ose avokatet qe nuk marrin pjese ne gjykim.Ka afate perfundimtate ne apel per dhenien e vendimit?

  Përgjigju
 • ARBËRORI: 19/12/2022 16:24

  Kam një pytje a ka shtet Shqipria ? ? ? Po si ka mundësi që shtyhet për të 6 her gjyqi ? Po ministri i drejtësis pse si pushon nga puna kta rugeçërit e padrejtësis që tallen me popullin Shqiptar. Si mund të lihet i lir një njeri si Salinjani një mashtrus një fëlliqsir që bredh i lir e bën dhe karshillik. E pastaj Edi Rama do që rinia të ri në ktë katund ordiner që qelbet er.

  Përgjigju
 • emigranti: 19/12/2022 10:39

  Turp i madh dhe skandal i vertete! Te shtyhet gjyqi 6 here kjo i kalon te gjitha parashikimet.Nuk mund te mendoh tjeter gje pervec presioneve te Salianjit dhe makinacioneve te tij e te njerezve te tij qe bejne cmos qe ky vendim te mos dale kurre.Ja,kjo eshte gjendja e gjykatave tona.Vaj medet! Dhe ankohen pastaj Salianji me shoke se pse ikin te rinjte nga Shqiperia! Jo po te rrine e ti shtypin me kembe banditet e quajtur demokratike qe zbatojne e presikojne nje sistem drejtesie per ta e nje tjeter per ata qe s'kane mbeshtetje politike! Ndyresia ne kulm! Keshtu edhe per vendimin e pritshem te Apelit per vulen e PD-se,shtyhet nga data ne date,sepse ashtu i do b... Berishes e Co. dhe gjyqtaret e Apelit kane frike te japin vendimin.Mos duhet shkrire fare kjo gjykat3 apeli,qe eshte e kapur nga koka tek kembet dhe trembet te jape vendime? Ka njeri ne Shqiperi qe e ndjek funkskionimin e kesaj gjykate apo...vari lesht!Po ministri i drejtesise cfare ben apo kjo gjendje eshte normale?!!!Shqiperi hesapi dhe nga ana tjeter pretendojme te futemi ne Europe,me te tilla gjykata jofunksionale e te trembura majtas e djathtas!Dhe mbi te gjitha vendi ka sistem drejtesie dhe...te pavarur!Kjo nuk ndodh as ne Ugande!Nje kriminel Non Grata dhe shebeku i tij spion io padeklaruar akoma Non Grata kercenojne e shantazhojne kedo e gjithcka dhe te gjithe u rrine gatitu e shijojne parate e tyre pa mbarim!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi