Dosja 'Gërdeci'/ Në 8 mars mbahet seanca paraprake në GJKKO për Mediun! Vendoset nëse çështja do të kalojë për gjykim

Dosja 'Gërdeci'/ Në 8 mars mbahet seanca paraprake në GJKKO për Mediun! Vendoset nëse çështja do të kalojë për gjykim

Ish ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu

Në 8 mars në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit do të mbahet seanca paraprake për ish ministrin e Mbrojtjes, Fatmir Mediun sa i takon dosjes së ‘Gërdecit’. Gjyqtarja, Irena Gjoka do të vendosë nëse do të kalojë çështjen për gjykim. 

Në 17 shkurt, gjyqtari Erjon Çela u tërhoq nga dosja ‘Gërdeci’ sepse më herët ishte shprehur për këtë dosje duke vendosur që të mos rihapte hetimet. Kujtojmë se në vitin 2021, Çela tha se akuzat për shpërdorim detyre ndaj ish ministrit, ishin parashkruar pasi prej vitit 2012 nuk ka pasur imunitet që do të pengonte hetimet ndaj tij. Por vendimi i tij u rrëzua nga Gjykata e Lartë që listoi disa argumente ligjore se pse vepra penale e shpërdorimit të detyrës, në rastin e Fatmir Mediut, edhe pse kishin kaluar 15 vite, nuk është parashkruar.

Deri ku janë hetimet për dosjen?
Gjykata e Lartë ka rrëzuar pak muaj më parë rekursin e Fatmir Mediut për të mos u hetuar. Apeli i GJKKO, më 24 shtator mori vendimin për rikthimin për hetim në SPAK të dosjes, duke pranuar kështu kërkesën e prokurorisë dhe të familjes Durda. 15 vite pas tragjedisë, familjeve të viktima iu është rikthyer shpresa se mund të marrin drejtësinë e munguar për familjarët e tyre. Apeli i GJKKO rrëzoi një vendim të mëparshëm të shkallës së parë, duke argumentuar se çështja nuk është gjykuar dhe se heqja e imunitetit të Mediut i hap rrugë procesit për rihetim.

Nga ana tjetër SPAK ka dërguar në korrik të këtij viti një letërporosi në SHBA, ku kërkohet marrja në pyetje e Efraim Diverolit, trafikantit të armëve nga Kalifornia. Diveroli, është ndër personazhet kryesore që i paraprijnë tragjedinë e Gërdecit, që përfitoi një kontratë të majme furnizimi armësh nga Pentagoni, në sajë të mbështetjes direkte nga qeveria Berisha, madje edhe lidhjes me Shkëlzen Berishën dhe bleu municione e fishekë nga Shqipëria për t’ua shitur amerikanëve në Irak e Afganistan. Ministrat e Berishës në krye të Mbrojtjes dhe Drejtësisë, Fatmir Mediu dhe Aldo Bumçi vepronin në diktimin e Shkëlzenit për të bërë letrat e biznesit me pasurinë publike, siç ishin municionet. Dy orë pas shpërthimit, ditën e 15 marsit 2008, nga tablatet telefonike rezulton se Fatmir Mediu, telefonatën e parë e zhvillon me pikërisht Shkëlzen Berishën, e cila zgjat 74 sekonda. Gjithashtu, pas shpërthimit, mes personave të parë që u ka telefonuar pronari i "Albademil" Mihal Delijorgji që merrej me demontimit, është Shkëlzen Berisha.

Si ndodhi tragjedia e Gërdecit?
Ishte data 15 mars (e shtunë), 2008 rreth orës 12:05, ku si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm në një "fabrikë" për demontimin e armëve humbën jetën të paktën 26 persona, punëtorë të kësaj fabrike “vdekjeje” e fëmijë të zonës. Shpërthimi ishte aq i fuqishëm sa që shkatërroi 3000 banesa e biznese. Një “betejë” e gjatë dhe e ashpër po zhvillohet mes familjeve të viktimave, qeverisë dhe drejtësisë, me bazë akuzat e ndërsjellta mes palëve.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mara emigrante ne Itali: 01/03/2023 13:09

  O drejtesia e dhjere merrni masa coini perpara ligjit keta demokrate qe shkateruan shqiperine per familjet e ture ku i del ketij krimineli qe ka vile ne amerike ? Si i pranon amerika keta persona ?te ngrihemi dhe tu tregojme venďin ketyre pseidodemokrate

  Përgjigju
 • vrenozi sh p k: 01/03/2023 12:52

  duhet ptjeter te behet dicka per keta hijena pseudodemokrate qe shkatrruan vendin ne emer te demokratcise per te pasuruar familjet e tyre

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

IKMT ka nisur shembjen e një objekti në Dhërmi, pronarja: E paligjshme, është në proces legalizimi

IKMT ka nisur shembjen e një objekti në Dhërmi, pronarja: E paligjshme, është në proces legalizimi