DOSJE/ Liderët politikë që u vranë apo u bënë pre e sulmeve të armatosura ndër vite

DOSJE/ Liderët politikë që u vranë apo u bënë pre e sulmeve të armatosura ndër vite

Kryeministri sllovak Robert Fico pas sulmit 15 maj 2024

Sulmi ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico sot  jashtë Shtëpisë së Kulturës në qytetin Handlova rreth 150 kilometra larg kryeqytetit, ku kryeministri po zhvillonte një takim me mbështetësit e tij, nuk është i vetmi. 

Udhëheqës të tjerë politikë kanë qenë shënjestër e sulmeve të armatosura, apo edhe të vrarë, vitet e fundit.

 Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, 2022 

Më 8 korrik 2022, ish-kryeministri japonez Shinzo Abe u sulmua me armë gjatë një mitingu zgjedhor në Nara (perëndim). I goditur nga dy plumba në qafë, u shpall i vdekur pak orë më vonë.
Vrasësi i tij i dyshuar, i arrestuar menjëherë pas incidentit, e akuzoi atë për marrëdhëniet e tij të supozuara me Kishën e Unifikimit, me nofkën “sekti i Hënës”, i akuzuar për ushtrim të presionit të fortë financiar ndaj ndjekësve të saj në Japoni.

Trashëgimtari i një dinastie politike, Abe mban rekordin për jetëgjatësinë si Kryeministër në Japoni, të cilin e mbajti në vitet 2006-2007, më pas nga 2012 në 2020.

–Zëvendëspresidentja argjentinase Cristina Kirchner, 2022 

Më 1 shtator 2022, një burrë i drejtoi një armë në kokë zëvendëspresidentes argjentinase Cristina Kirchner, ndërsa ajo po përzihej me mbështetësit jashtë shtëpisë së saj në Buenos Aires, por pa shkrepur arma.

Në ndalimin parandalues, sulmuesi e motivoi veprimin e tij “nga situata në vend”.

Kampi pro Kirchner, nga ana e tij, mbështet tezën e një orkestrimi më të madh dhe ekzistencën e sponsorëve.

Ish-presidentja (2007-2015), Cristina Kirchner, e dënuar në fund të vitit 2022 me gjashtë vjet burg dhe pakualifikim për mashtrim dhe korrupsion, kishte përmendur kështu financimin privat të sulmit “të identifikuar me qeverinë” të paraardhësit të saj, liberalit Mauricio Macri (2015-2019).

 Ish-kryeministri pakistanez, Imran Khan, 2022 

Në nëntor të të njëjtit vit, ish-kryeministri pakistanez Imran Khan u qëllua në këmbë ndërsa kamioni me të cilin po udhëtonte po kalonte nëpër një rrugë të mbushur me njerëz në Wazirabad (lindje).

Sulmuesi, në një video “rrëfimi” të publikuar nga policia, tha se ai veproi sepse besonte se Imran Khan ishte kundër Islamit.

– Presidenti haitian Jovenel Moise, 2021 –

Presidenti haitian, Jovenel Moise u qëllua dhe u vra në mes të natës më 7 korrik 2021, në rezidencën e tij private në Port-au-Prince nga një komando i armatosur i përbërë nga 28 burra që paraqiteshin si agjentë të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara Kundër Drogës.

Tre nga sulmuesit u vranë dhe rreth njëzet individë, duke përfshirë 18 ish-ushtarë kolumbianë, u arrestuan. Një hetim amerikan zbuloi se dy burra, në krye të një kompanie sigurie në Miami, kishin planifikuar të rrëmbenin Jovenel Moïse për ta zëvendësuar atë me një amerikano-haitian.

Ish-presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, 2018 

Ish-presidenti brazilian i ekstremit të djathtë (2019-2022), Jair Bolsonaro, u godit me thikë në bark në shtator 2018 nga një burrë i çekuilibruar dhe u plagos rëndë gjatë një shëtitjeje në Minas Gerais (jug-lindje), gjatë fushatës elektorale presidenciale.

Pasi iu afrua shumë vdekjes, ai iu nënshtrua disa operacioneve – përsëri së fundmi – për të korrigjuar pasojat e këtij sulmi.

Në vitin 2023, ai u gjykua i papërshtatshëm deri në vitin 2030 për denigrimin pa prova të besueshmërisë së sistemit elektronik të votimit të përdorur për zgjedhjet presidenciale të 2022, ku dështoi ndaj Lulës.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Korado sarande: 19/05/2024 19:12

    Ka humbur sensi social I qeverive per popullin prandaj ndodhin keto dukuri.Problemi qendron ne menyren si dating ne krye keta lider cfare premtojne dhe si transformohen

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Miratimi i rezolutës së Srebrenicës, Begaj: Vota e Shqipërisë konfirmon vlerat perëndimore! Masakra të tilla nuk duhet të përsëriten

Miratimi i rezolutës së Srebrenicës, Begaj: Vota e Shqipërisë konfirmon vlerat perëndimore! Masakra të tilla nuk duhet të përsëriten