Dosjet ‘e nxehta’ të Vetingut që do tronditin drejtësinë në 2021, nga Fatmira Hajdari, Alaudin Malaj, Besim Hajdarmataj, Beçaj tek Lazër Sallaku

Fatmira Hajdari, Alaudin Malaj, Shpresa Beqaj, Besim Hajdarmataj dhe Eugen Beçi

Pas një pauze për shkak të festave të fundvitit, Komisionet e Vetingut do të rinisin shqyrtimin e dosjeve javën e dytë të muajt janar. Ashtu si vitin e kaluar, edhe këtë vit, organet e Vetingut do të marri disa vendime të rëndësishme për fatin e disa prej emrave të njohur të drejtësisë shqiptare. Në datën 11 janar 2021, Kolegji i Posaçëm i Apelimit do të marrë në shqyrtim dosjen e gjyqtarit të Apelit Alaudin Malaj, i cili dha dorëheqjen nga drejtësia në korrik të vitit 2020, por tashmë kërkon rikthimin në Veting dhe gjykimin nga një tjetër trup gjykues në shkallën e parë të Vetingut.

Në 19 janar 2021, KPA do shqyrtojë kërkesën e prokurorit Eugen Beçi, për t’u rikthyer në detyrë, pasi është shkarkuar nga KPK për probleme me pasurinë dhe figurën. Në 21 Janar 2021, KPA do të vijojë shqyrtimin dosjes së ish-anëtares së Gjykatës së Lartë, Evelina Qirjako. Kjo e fundit ka dhënë dorëheqjen nga drejtësi, por kundërshton një pikë në vendimin e KPK-së, që e përjashton me 15 vite nga drejtësia.

Në vijim, KPA do të marrë në dorë dy dosje të tjera të ‘nxehta’, të gjyqtareve të Apelit në Tiranë, Fatmira Hajdari dhe Shpresa Beçajt, e para e shkarkuar për mosjutifikimin e një pasuria me vlerë 948 mijë USD dhe për fshehje e heqjes së vizës amerikane, ndërsa e dyta sepse nuk deklaroi pasurinë dhe formularin për figurën. KPA do të vendosë edhe për fatin e prokurorit Besim Hajdarmataj, i konfirmuar në detyrë nga KPK, por që Komisioneri Publik kërkon të shkarkohet nga detyra.

KPA pritet të vendosë gjatë vitit 2021, meqenëse edhe Kuvendi i ka shtuar stafin, edhe për fatin e disa emra të tjerë të njohur të drejtësisë, si Petrit Aliaj, Arben Vrioni, Tritan Hamitaj, Genti Shala etj.

Ndërkaq, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, për të cilin Kuvendi ka miratuar gjithashtu staf shtesë për të përballuar volumin e dosjeve, pritet të dalë me vendime këtë vit për kryeprokuroren e Tiranës Elisabeta Imeraj, gjyqtarin dhe ish-anëtarin e KLD Gerd Hoxha, gjyqtarët Evjeni Sinojmeri, Ken Dhima, Maria Qirjazi dhe Zegjine Sollaku. Gjatë vitit 2021, KPA pritet të vendosë për shkarkimin ose konfirmimin në detyrë edhe të prokurorit Arian Ndoja, i cili ishte objektiv i një atentati në fillim të muajit nëntor të 2019 tek rrethrrotullimi i Shkozeti.

Verifikimet kanë nisur që në 2019 edhe për prokurorin Dritan Gina, bashkëshortin e Rovena Gashit, e shkarkuar nga të dy shkallët e Vetingut për probleme me pasurinë. Gjatë vitit 2021, pritet që KPK të përfundojë edhe Vetingun e gjyqtarit, Lazër Sallakut, i cili mbylli dosjen e Lulzim Bashës për lobimin rus dhe dosjen CEZ.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • goni: 06/01/2021 00:22

  amerika pervec se po i zhduk duhet te kerkoj me ngulm konfiskimin e pasurive dhe dergimin ne burg te ketyre gjakpirsve

  Përgjigju
 • Shoku Elones: 05/01/2021 23:05

  Hajdarmatajt, duhet ti hetojne edhe lindjen e femijes qe bashkjetuesja e tij sektetarja famoze e tikut, Elona Shehu beri ne USA, femijen e dyte qe lindi ne prill ne spitalin privat si dhe blerjet e cmendura tebashkjetueses dhe momes se saj Arte dhe koston e rritjes s e femijve qe me gjasa su ka dhene atesine por qe dihet boterisht per pislleqet qe po luan me sekretaren truthare

  Përgjigju
  • Ledi: 21/01/2021 23:44

   Hajdarmataj ka bo liber ti mbushi mendjen sekretares tikut qe eshte ene fanatik ene xheloz ene itelektual ene moderrn. Hahahaha tha une jom edhe moderrn fup i mori flor pukianit grun nga krevati imagjinoj tregoj force me flor pukianin imagjino ca gomari! Priti e priti derisa elona i tha ish burrit ste du me si zagar mbrapa deres tikut hahaha brodhi Elona mire e mire dashnor ne dashnor ec tani tha une vlej per gruan tende i keputi dhe dy kopila e qe te dy e kane per turp vecse e mohojne siduket jane duke nda paret qe bene bashkpunim me tikun dhe rovin! A ju hengret mortja more te zinj nje sahat e me pare o plehraxhinj qe keni gjetur njeri tjetrin duke u prishur qetesine njerezve te pafajshen o kerrma bashke me arta jryeprostituten qe rref te shoqin 300 here ne dite o familje te degjeneruar o plehra te ndyre! O maskarenj o kriminela te lindur!

  • Kolegu i Bes katnarit: 08/01/2021 14:15

   Ambicja me e madhe e ketij malokut injorant ishte ti zinte vendin tikut, dhe ti merrte sekretaren per grua imagjino ambicjet e jetes se ketij mostres, se postet ia dha partia! Ky qe nuk ngeli njeri pa u gezuar dasem kur u shkarkua imagjinoni cfare shije ka lene! Kpa mendoj se do laj gjithe gjynahet qe u ka shkaktuar ky njeri njerezve me te cilat e ka lidh puna. Ky qe e terhek arta shehu dhe elona shehu prej hundr! Ky inferior, ky i pashkolle qe mezi merrte pesat, ky analfabet qe mezi lidh dy fjale! Ky mortje qe ben mire te iki ne te semes bashke me tyryfylen sekretaren personale te tikut 10 vjecare :) e pa piken e turpit na thote ne kolegeve nuk jam me sekretaren nderkohe ngryset dhe gdhihet aty!

 • Arber: 05/01/2021 20:16

  Se mos boni dallavere per anita Micin buzet dusha dhe desart avdula. Jane tu bo namin ne durrs

  Përgjigju
 • Eri: 05/01/2021 18:47

  Shpresa Becajt ja rregulloi me pune vajzen Like Meta po me cfare ne kembim? Duhet te zbulohen pazaret e ketyre mostrave.

  Përgjigju
 • Pëllumbi: 05/01/2021 17:36

  Super, po ka plot të korruptuar që nuk po kalojnë në veting. Si prsh.koka e korrupsjonit në drejtësi, Gramoz Levanaj. Dihet që ka mbëdhtetje të fort nga Luan Bregasi, njerëz me lidhje të shumta me pushtetin. Shpresojm !

  Përgjigju
  • London: 24/01/2021 12:41

   Hajdarmates ia shker... shoket elonen ne orgji e lane shtatzane dhe i thane merre tani me gjithe kopil! Hajdarmataj 45 vjec nuk mundi te linte ndonje shtatzane kerkonte i shkreti femra te virgjera 20-25 vjecare loku tropojes hahahaha gjeti elonen gati e coi ne usa lindi kopilat dhe tha ok shok flm e mora gati dopje! Une te isha burree jo sekretaren e tikut jo drejtoreshe te tikut se merrja kurre! Ky inferior ky malok i ndyre pa karakter i ben keto se ska turp ky fytre shemtira fytyr miu qe e zhdep edhe ne dajak elona prostituten se elona vetem me dajak merr vesh ha ha ha lopa la flor pukianin per tropojanin!

 • Sondazhi i ditës:

  A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Përplasja gjatë spektaklit, Robert Aliaj ofendon konkurrenten: O gore! Alketa Vejsiu i kundërvihet