Drafti i Ramës për Asociacionin në Kosovë, deputeti i PDK: Të prezantohej në mbledhjen e përbashkët të qeverive! Mos ta përdorin për patriotizma me shqiponjë

Drafti i prezantuar nga kryeministri Edi Rama sa i takon formimit të Asociacionit në komunat me shumicë serbe, ka pasur edhe kritika nga ana e politikës së Kosovës. Politikanë të Vetëvendosjes e kanë cilësuar të drejtë që Rama së pari ta prezantonte në Kosovë draftin e më pas në Gjermani e Francë.

I të njëjtit mendim ka qenë edhe deputeti i PDK, Hisen Berisha i cili në një lidhje ‘skype’ për studion e Report TV me gazetarin Arbër Hitaj tha se një draft i tillë, duhet të ishte hartuar në bashkëpunim me Kurtin dhe të prezantohej në mbledhjet e përbashkëta të qeverive, të cilat sipas tij po bëhen më së shumti për populizëm nga ana e krerëve të shtetit.

“Ajo që duhet parë njëherë, kontributi i Shqipërisë në të gjitha arritjet e Kosovës është i pazëvendësueshëm. Nuk është mirë që Rama të mos jetë i harmonizuar me Kurtin. Unë kam pritur se edhe nëse del diçka e tillë, ajo do jetë e harmonizuar, të jetë një dokument i përbashkët pa këto format e nacionalizmit populist. Përse i mbajnë ato mbledhjet e përbashkëta, për të shitur patriotizma me shqiponja?”- tha Berisha.

Duke folur për pasojat që mund të sjellë një draft i tillë i hartuar nga Shqipëria, deputeti i PDK tha se kjo mund të nxisë edhe më tej frymën nacionaliste të Serbisë.

“Ky mund të merret si një veprim i nxituar dhe i gabuar se është në frymën e nacionalizmit primitiv. Mund të krijojë hapësirë për nxitje të njëjtë tek Serbia sepse kjo është arma e gjithë lideërve serbë”- shtoi ai.

Sa i takon marrëdhënieve të Kurtit me partnerët ndërkombëtarë, deputeti u shpreh se është e dukshme krisja mes kryeministrit të Kosovës dhe SHBA-ve. Ndërsa shtoi se shkak për gjendjen ku ndodhet Kosova aktualisht janë veprimet e Kurtit të cilat ai i komentoi si ‘shfaqje të kryeneçësisë’.

“Fatkeqësia është që kemi një kryeministër i cili ka shfaqur ato vetitë e kryeneçësisë, hipokrizisë, populizmit. Nuk po arrin të kryejë detyrimet ndërkombëtare që i ka marrë. Ai është zotuar për marrëveshje, jo vetëm për atë të Brukselit në 2 maj apo të marsit në Ohër por ka bërë edhe marrëveshjen e targave. Tani bën lojën e tërheqjes nga përmbushja e detyrimeve ndërkombëtare. Me SHBA-të ka bërë një fyerje duke bërë një lojë tepër të ulët”- argumentoi Berisha.

Sipas tij zgjidhja për tensionet në veri të Kosovës është shpallja e zgjedhjeve të reja, me anë të të cilave përfaqësuesit serbë mund të rikthehen në institucione në rrugë ligjore.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?



×

Lajmi i fundit

‘Shqipëria, xhevahiri ballkanik’, ‘Financial Times’ përmbledh jugun dhe veriun në një artikull! Natyra, traditat dhe kultura ‘magnet’ për turistët

‘Shqipëria, xhevahiri ballkanik’, ‘Financial Times’ përmbledh jugun dhe veriun në një artikull! Natyra, traditat dhe kultura ‘magnet’ për turistët