Drejt ndalimit cigaret elektronike mes adoleshentëve në SHBA

Drejt ndalimit cigaret elektronike mes adoleshentëve në SHBA

Foto ilustruese

Në tregun amerikan administrata e ushqimit dhe drogës ka deklaruar se po konsideron ndalimin e cigareve elektronike. “Një vendim që ka njoftuar FDA, lidhur me bumin e cigareve elektronike në mesin e adoleshentëve”.

Mirëpo shitjet e cigareve elektronike u shtuan vitin e kaluar, të cilat janë nxitura pjesërisht nga fillimi i shitjeve online që shesin lëngje nikotine.

Sipas FDA, ka përkufizuar përhapjen e cigareve elektronike dhe avulluesit në mesin e të rinjve si një “epidemi” dhe u ka dhënë në dispozicion prodhuesve 60 ditë kohë për të zhvilluar një plan që ndalon përdorimin e tyre tek adoleshentët.

Në rast se kompanitë nuk i binden këtyre udhëzimeve nga FDA- ja, ato mund të detyrohen të tërheqin produktet e tyre nga tregu.

Gjithashtu masa e ndërmarr ka të bëjë jo vetëm me prodhuesit, por edhe me mijëra tregtarë, të cilëve FDA po u dërgon një letër paralajmëruese në të cilën kërcënon sanksione ndaj atyre që shesin cigare elektronike tek të miturit.

Po ashtu një paralajmërim i drejtohet edhe zinxhirëve të mëdhenj prodhues si 7-Eleven dhe Walgreens. Ndërkohë, bëhet e ditur se tashmë janë shqiptuar 131 gjoba.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS