Drejtoria e Transportit: Evitoni lëvizjet e panevojshme, shmangni udhëtimet

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor u ka bërë thirrje qytetarëve që të evitojnë lëvizjet e panevojshme dhe sidomos transportin me mjete të mbyllura, pasi është faktor rreziku numër një për përhapjen e koronavirusit.

Mjetet e transportit, të mbyllura, me shumë pasagjerë ose ku hyjnë e dalin shumë udhëtarë, kabina, vagonë, taksi janë faktor risku, ndërsa Drejtoria e Transportit Rrugor bën thirrje që kjo të evitohet në maksimum nga qytetarët që nuk e kanë të nevojshme.

'Lëvizjet jashtë vendit (rrugë, ajër, tokë, det) janë faktor risku sepse udhëtohet mbyllur dhe në grup duke rritur rrezikun e kontakteve me persona ende mbartës të virusit! Evitimi i transportit publik qytetës, rrethqytetës, ndërqytetës dhe ndërkombëtar zvogëlon riskun e marrjes së koronavirusit', shkruhet në njoftimin e Drejtorisë së Transportit Rrugor

Gjithashtu ajo ka apeluar që qytetarët të përdorin doreza, maka dhe të tregojnë një higjienë sa më të madhe duke larë duart pas do udhëtimi në mënyrë të që të shmanget sa më shumë përhapja e koronavirusit si dhe të evitohen sportele dhe të informohen online.


Lajmi kryesor:

Balluku: Ndërpriten të gjitha fluturimet dhe lundrimet drejt Italisë! Avionë dhe anije boshe për të tërhequr shtetasit italianë nga Shqipëria (VIDEO)


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?×

Lajmi i fundit

John

Kreshnik Spahiu: 10 arsye pse SHBA dhe BE nuk do e mbështesin vettingun e politikanëve