Drejtuesja e misionit të OSBE: Zgjedhjet transparente, të qeta, të organizuara! Pati besim te KQZ, pavarësisht konflikteve politike procesi zgjedhor po rivendoset

 

Drejtuesja e misionit të OSBE-ODIHR-it Ursula Gacek tha se zgjedhjet në Shqipëri ishin transparente të qeta dhe të organizuara mirë. Ajo shtoi  se pas shumë konflikteve politike në Shqipëri kohët e fundit ka besim se procesi zgjedhor po rivendoset. Sipas saj pati besim te KQZ dhe administrata zgjedhore.

“Transparente dhe të qeta të organizuara me përgjegjshmëri.  Partia qeverisëse mori një avantazh edhe me buxhetet shtetërore dhe administratën. Një vëzhgim që është kryer nga ODIHR, që nga mesi i muajit mars. Vëzhgimi i procesit për një kohë të tillë në 12 qarqet, më jep mundësinë të dalë në përfundimin se pas shumë konflikteve politike, besimi te procesi zgjedhor po vazhdon të rivendoset. Pas marrëveshjes politike të arritur vjet, aktorët tashmë kanë besim të mjaftueshëm për të marrë pjesë në zgjedhje. Partitë që morën pjesë në zgjedhje dhe votuesit, që u paraqitën në numra të besueshëm, tregoi se pati besim te KQZ dhe administrata.

Vëzhguesit tanë në terren vazhdojnë të qëndrojnë në qarqe për këtë javë dhe do të raportojnë për numërimin do shohin reagimet e autoriteteve përkatëse. Së bashku me ekipin e analistëve do tqë qëndrojmë në Shqipëri deri më 7 maj. Pasi ta kemi parë të gjithë proicesin do jemi në gjendje ta mbyllim punën tonë.  Pas shumë konflikteve politike në Shqipëri kohët e fundit besimi të procesi zgjedhor po rivendoset në Shqipëri.  Pati besim te KQZ dhe administrata zgjedhore”, tha ajo.


Lajmi kryesor:

OSBE dhe Këshilli i Evropës: Po rivendoset besimi te zgjedhjet, procesi ishte transparent dhe i qetë, e diela dita më e mirë! Vrasja në Elbasan, ngjarja më e rëndë


Be.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Edison Ypi: Tefta ecte si kalë