Dritëhije nga Brukseli, ‘njolla’ mbi emrat e komisionerëve të Ursula von der Leyen

Lista e komisionerëve të zgjedhur për ekzekutivin e ri evropian ka emra të diskutueshëm, duke filluar nga ish-ministri hungarez i drejtësisë, Laszlo Trocsanyi, i caktuar për zgjerimin dhe politikat e fqinjësisë.

I njohur si një mbrojtës i ashpër i shtetit iliberal të Viktor Orban, ai mbrojti ligjet e diskutueshme kundër migrantëve dhe anti-OJQ-ve, siç është ai me titullin STOP Soros.

'Ne nuk duam të bllokojmë mekanizmin e BE-së për sundimin e ligjit. Ne duam vetëm një gjë, për të mos lejuar politikanët të vendosin për sundimin e ligjit. Nëse ka një debat politik, gjithmonë ka aspekte politike pas tij. Siç thashë, unë jam avokat. Prandaj unë mendoj se nëse ka pyetje në lidhje me sundimin e ligjit, këto duhet të kenë një natyrë juridike "., Deklaroi ai në vitin 2014.

Sylvie Goulard, e zgjedhur Komisionere për tregun e brendshëm, kohët e fundit rimbursoi 45,000 euro në Parlamentin Evropian pas një hetimi në llogarinë e saj duke e akuzuar atë se punësonte asistentët e saj në mënyrë jo të duhur gjatë kohës së saj si eurodeputete. Për shkak të këtij hetimi, ajo dha dorëheqjen si Ministre e Mbrojtjes në vitin 2017.

Joseph Borell, I zgjedhur Komisioner për punët e jashtme, u detyrua të hiqte dorë nga presidenca e Institutit të Universitetit Evropian pas akuzave për konflikt interesi. Ai është i njohur për gjuhën e tij jo diplomatike dhe për ngjalljen e zemërimit të katalanasve të pavarur me disa nga deklaratat e tij.

Rovana Plumb, komisionere për transportin, ishte në qendër te një hetimi nga departamenti kombëtar kundër korrupsionit. Ajo u akuzua se kishte iniciuar dhe promovuar vendimin e qeverisë për transferimin e paligjshëm të një ishulli Danub në administratën e këshillit Teleorman, i cili e shiti atë tek kompanitë private.

Janusz Wojciechowski, komisioner për agrokulturën, i është nënshtruar një hetimi nga Zyra Evropiane e Anti-Mashtrimit (OLAF) për parregullsi  që lidhen me rimbursimin e shpenzimeve të udhëtimit.

Lista e plotë e komisionerëve të ekipit të Ursula von der Leyen

Presidentie e Komisionit Evropian: Ursula von der Leyen

Nënkryetari Ekzekutiv me përgjegjësi për klimën: Frans Timmermans

Nënkryetari dhe Komisioneri për Konkurrencën dhe Dixhitalin: Margrethe Vestager

Nënkryetari Ekzekutiv për Ekonominë: Valdis Dombrovskis

Nënkryetari i vlerave dhe transparencës: Vera Jourova

Nënkryetari i sigurisë me përgjegjësi për imigracionin: Margaritis Schinas

Zëvendës-Presidenti për demokracitë dhe demografinë: Dubravka Suica

Nënkryetari dhe Komisioneri për Marrëdhënie Ndërinstitucionale: Maros Sefcovic

Komisioneri i Tregut të Brendshëm, Industrisë dhe Mbrojtjes: Sylvie Goulard

Komisioneri për Çështje Ekonomike: Paolo Gentiloni

Komisioneri për Punën: Nicolas Schmit

Komisioneri i Transportit: Rovana Plumb

Komisioneri për Barazi Gjinore: Helena Dalli

Komisioneri i Tregtisë: Phil Hogan

Komisioneri i Bujqësisë: Janusz Wojciechowski

Komisioneri për Drejtësi: Didier Reynders

Komisioneri për mjedisin dhe oqeanet: Virginijus Sinkevicius

Komisioneri i Energjisë: Kadri Simson

Komisioneri i Shëndetit: Stella Kyriakides

Komisioneri i Zgjerimit: László Trócsányi

Komisioneri për Buxhetin dhe Administrimin: Johannes Hahn

Komisioneri për Punë të Brendshme: Ylva Johansson

Komisioneri për Inovacionin dhe Rininë: Mariya Gabriel

Komisioneri për kohezionin dhe reformën: Elisa Ferreira

Komisioneri për partneritete ndërkombëtare: Jutta Urpilainen

Komisioneri për Menaxhimin e Krizave: Janez Lenarcic

Përfaqësuesi i Lartë për Punë të Jashtme: Josep Borrell

 

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I mbijetuar i Holokaustit, kush është arkitekti i shquar hebre që u rikthye në Shqipëri dhe ndërtoi falas memorialin në Tiranë