Drogë me Habilajt/ Nga arratia ish-drejtori i policisë së Vlorës ankimon zgjatjen e hetimeve

Jaeld Çela, ish-drejtor i policisë së Vlorës

Ish-drejtuesi i Policisë së Vlorës, Jaeld Çela, i cili prej më shumë se një vit ndodhet në arrati, ka ankimuar zgjatjen e afateve të hetimit. Kujtojmë se ndaj Çelës, Gjykata për Krimet e Rënda ka dhënë masën e sigurisë "Arrest në burg" në mungesë në nëntor të 2017-ës, së bashku me ish-zyrtarin tjetër të policisë Gjergji Kohilën. Ata dyshohet se kanë favorizuar grupet kriminale, gjatë viteve 2015-2016 për kultivimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike. Seanca kur do të shqyrtohet kërkesa e Jaeld Çelës, kundër zgjatjes së hetimit ka nisur prej orës 11:00, në Gjykatën e Krimeve të Rënda.

Më herët, organi i akuzës, mbylli hetimet për 9 persona të dyshuar si anëtarë të grupit Habilaj, por ndau dy dosjet që po hetoheshin bashkë, atë të ish-zyrtarëve të policisë dhe ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Edhe ky i fundit, ankimoi zgjatjen e afateve të hetimit, duke ngritur pretendime, se prokuroria po zvarrit procedimin, pasi nuk ka prova (Lexo këtu).

Ndërkohë, kjo nuk është hera e parë që ish-drejtuesi i Policisë së Vlorës, ankimon zgjatjen e afateve, duke u bërë i "gjallë" për drejtësinë, vetëm për të kundërshtuar nëpërmjet avokatit të tij, vendimet e prokurorisë. Sipas kësaj të fundit, Jaeld Çela, ka pasur komunikime të vazhdueshme pjesëtarë të Habilajve, përfshi edhe Moisi Habilajn.

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sulmi terrorist i Norvegjisë me hark e shigjeta, autori dyshohet si përgjegjës i 5 atentateve të tjera