Dronët ukrainas godasin Belgorodin, humbasin jetën dy civilë

Dronët ukrainas godasin Belgorodin, humbasin jetën dy civilë

Sulmi ukrainas

Një sulm ukrainas me dron ka vrarë dy persona në rajonin Belgorod të Rusisë. Kjo është bërë e ditur nga burime lokale.

‘Fshati Poroz, në rrethin urban të Graivoron, u sulmua nga forcat e armatosura ukrainase me dronë. Pas lëshimit të dy mjeteve shpërthyese, një ndërtesë banimi mori flakë dhe dy civilë humbën jetë’, shkruan Vyacheslav Gladkov në Telegram.

Ministria e Mbrojtjes ruse raporton se gjatë natës mbrojtja ajrore rrëzoi 50 dronë ukrainas mbi rajone të ndryshme të vendit, përfshorë Moskën.

Ministria saktësoi se 26 dronë u shkatërruan në rajonin Belgorod, 10 në rajonin Bryansk, 8 në rajonin e Kursk, 2 në rajonin Tula dhe pjesa tjetër në rajonet Smolensk, Ryazan dhe Kaluga.

Ndërkohë mëngjesin e sotëm forcat ruse nisën një sulm me raketa kundër qytetit të Zaporizhzhias duke goditur infrastrukturën industriale.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Çelet java kulturore greke me koreografin Yannis Adoniou! Performanca moderne bazuar mbi mitin e Letos te Amfiteatri

Çelet java kulturore greke me koreografin Yannis Adoniou! Performanca moderne bazuar mbi mitin e Letos te Amfiteatri