Dronët ukrainas godasin Krasnodarin, 4 të plagosur! SHBA ndalon softuerin Kaspersky Lab të prodhuar në Rusi pasi është i rrezikshëm

Dronët ukrainas godasin Krasnodarin, 4 të plagosur! SHBA ndalon softuerin Kaspersky Lab të prodhuar në Rusi pasi është i rrezikshëm

Kaspersky Lab

Të paktën katër persona janë plagosur pas një sulmi në shkallë të gjerë me dron ukrainas në rajonin jugperëndimor rus të Krasnodarit. Kjo u raportua nga autoritetet lokale të cituara nga agjencia e lajmeve Tass.

‘Pas një sulmi masiv me dron në rajon, u raportuan dëmtime në terminalin e autobusëve Yuzhny dhe një stacion bojleri në qytetin e Krasnodarit. Sipas informacioneve fillestare, katër persona u plagosën nga rënia e fragmenteve të një droni në krahun fiks’.

Sakaq, softueri antivirus i prodhuar nga kompania ruse Kaspersky Lab duket se ka sjellë mjaft shqetësime në SHBA.

Administrata e Joe Biden ka njoftuar planet për ndalimin e shitjes së këtij antivirusi në Shtetet e Bashkuara.

Ndikimi i Moskës në kompani do të përbënte një rrezik, tha Sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo në një konferencë me gazetarët.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Firmoset marrëveshja me Fondin e Katarit, për sheshin fundor te 'Bulevardi i Ri', Veliaj: Pajë që do t’i mbetet Tiranës! Fokus te puna, që të lëmë gjurmë, jo te zhurma

Firmoset marrëveshja me Fondin e Katarit, për sheshin fundor te 'Bulevardi i Ri', Veliaj: Pajë që do t’i mbetet Tiranës! Fokus te puna, që të lëmë gjurmë, jo te zhurma