'Duhet strategji, jo sporadike dhe mediatike', Meta për numrin e lartë të rasteve me COVID: Më shumë bashkëpunim me BE-në

Presidenti Ilir Meta, nëpërmjet një shënimi në 'facebook', ka reaguar në lidhje me numrin e lartë të rasteve të reja me koronavirus në vendin tonë. Meta thotë se qeveria duhet të bëjë një strategji të qartë për të përballuar situatën dhe jo të jetë sporadike apo mediatike. Ndër të tjera presidenti thotë se duhet të ketë më shumë bashkëpunim me vendet e rajonit dhe BE-së, ndërsa bën thirrje për zbatimin e masave për mbrojtjen nga COVID-19.

Konkretisht presidenti Meta shkruan: "Ritmet shqetësuese të shtimit të rasteve të qytetarëve të prekur nga COVID-19, veçanërisht të numrit të viktimave, krahasuar me periudhën e fillimit të pandemisë dhe të karantinës, kërkojnë urgjentisht një reflektim serioz, të përgjegjshëm dhe transparent.

Nevojitet një strategji konkrete afatgjatë, jo sporadike dhe mediatike, për përballimin dhe vënien nën kontroll të përhapjes së kësaj pandemie që po rrezikon seriozisht shëndetin dhe jetën e qytetarëve.

Gjithashtu, është i domosdoshëm një komunikim edhe më intensiv me vendet e rajonit dhe ato të BE, si dhe me OBSH, për të harmonizuar veprimet dhe shkëmbyer informacionin në kohë reale për orientimin e një strategjie që lejon daljen sa më të sigurtë dhe të shpejtë nga pandemia.

Duke ju shprehur ngushëllimet më të ndjera familjeve që kanë humbur njerëzit e tyre më të dashur, si dhe duke ju uruar shërim sa më të shpejtë gjithë të prekurve, theksoj domosdoshmërinë për respektimin me rigorozitet nga të gjithë të protokolleve shëndetësore dhe masave parandaluese.

Është me rëndësi jetike rritja e efikasitetit të këtyre masave, përmes ndërgjegjësimit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe rritjes së frymës së bashkëpunimit, pasi objektivi madhor i përbashkët duhet të jetë vetëm mbrojtja e shëndetit të qytetarëve dhe ekonomisë kombëtare.

Në veçanti është e domosdoshme të rritet besueshmëria e menaxhimit të pandemisë, tani kur po hyjmë në pikun e sezonit turistik, në mënyrë që të përfitojmë maksimalisht prej tij."

Ne.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hiqen koalicionet parazgjedhore?

Komento

Komente

  • Na mbyti Korona: 29/06/2020 10:58

    Presidenti maqedonas e riktheu karantinen po ti zoti Like cfare pret apo pret qe nga 58 te behen 580 5800 apo 58000?

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Durrës, i moshuari gjendet i pajetë në breg të detit, dyshimet e para