Duma në Report Tv: Shqipëria s'e meritonte hapjen e negociatave, opozita nuk mban asnjë përgjegjësi

TIRANË-Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma tha se opozita nuk ka asnjë përgjegjësi për vendimin negativ të Bashkimit Europian! Për të, fajtor kryesor është kryeministri Edi Rama. Në studion e emisionit "5 pyetjet nga Babaramo" në Report Tv, Duma argumentoi qëndrimin e saj se opozita ia la të gjitha pushtetet Edi Ramës, por megjithatë ky i fundit dështoi krejtësisht, ç'ka ka sjellë sipas saj edhe "JO-në" e BE.

"Opozita nuk mban përgjegjësi, ia la të gjitha pushtetet Ramës dhe doli në rrugë, por BE i tha për të gjashtën herë zgjidhje", u shpreh Duma. Përballë gazetarit Ilir Babaramo, për Dumën Shqipëria nuk e ka merituar hapjen e negociatave, sepse sipas saj vendi ynë renditet i fundit në Ballkanin Perëndimor për sa i përket zhvillimit ekonomik dhe se vendimi i BE-së ishte një ndëshkim për këtë aspekt, por jo vetëm.

"Shqipëria nuk meritonte hapjen e negociatave. Unë e kam deklaruar dhe paralajmëruar disa here para vendimit. Ne jemi vendi i fundit në Ballkan përsa i përket indikatorëve të zhvillimit. Dhe Rama ka pasur një plan B, ai nuk kishte plan A pasi negociatat nuk do hapeshin. BE-ja na ndërshkoi, shyqyr së nuk u ndamë nga Maqedoninë e Veriut, fatkeqësi që penalizuam Maqedoninë e Veriut", shtoi Duma.

Duke folur me gjuhën teknike, si një ish-zv.ministre e Integrimit, Duma u ndal të komentonte se përse Komisioni Europian në raportin e saj vlerësonte përparimin e Shqipërisë, por më pas Këshilli Europian mori një vendim negativ. Për të, progres-raporti flet me gjuhën teknike, e ndërsa Këshilli shikon edhe rolin e politikës në këto vendime, për këtë arsye është caktuar që vendimi të merret nga ky i fundit.

"Nga pikëpamja e zgjerimit, progres-raportet  janë shumë të vlefshme, por janë të intepretueshëm nga mënyrat më të ndryshme. Këshilli është tjetër, progres-raporti tjetër. Progres-raporti nuk pasqyron pikëpamjet politike. Komisioni Europian është shumë teknik dhe ndërsa Këshilli Europian politik, jo më kot e merr Këshilli. Administrata e BE-së është shumë burokratike, e kam thënë sa 3- fishi i DASH", përfundoi ajo në Report Tv.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  E premtja dhe e hëna pushim, a jeni dakord me propozimin e Beqajt?

Komento

Komente

 • sifi: 22/10/2019 18:08

  Grida ka te drejte kur thote se opozita nuk mban asnje pergjegjesi per mos hapjen e negociatave per Shqiperine ."Largimi nga parlanenti ,zjarri dhe molotovet si dhe lobimi per mos hapjen e negociatave "jane vetem kontribut.Shqiperia nuk eshte akoma gati per ne BE, por mos hapja e negociatave nga Franca u be me teper si pasoje e gjeostrategjise dhe jo deshires se tyre per te qene kunder.Shqiperia vet duhet te ngrej standartet e te berit shtet, se BE akoma nuk eshte e sigurte per vete.Shqiperia sot ka nevoje per nje klase politike sa me shqiptare,sa me te ndershme dhe sa me te afte.Para ti sherbejme vetes pastaj te plotesojme kushtet e BE

  Përgjigju
 • Erik: 22/10/2019 07:23

  Po si ka mundesi te flisni keshtu O politikane? Pse per Ramen hapen negociatat? Dhe doni vota shqiptaresh ju gjakprishur.

  Përgjigju
 • edi: 22/10/2019 01:40

  Ti duhesh te gjejshe e karaduc qe te qetesohesh ,ndryshe ,ben bllah-bllah dhe sta var njeri Bej S?x para mbrapa shit

  Përgjigju
  • Ehhuuu: 22/10/2019 08:34

   Po ai qe kjo tani se mbush, ndaj ben si histerike.

 • O tej: 21/10/2019 22:32

  Salianji e meriton dafllakun tend?

  Përgjigju
  • nik: 21/10/2019 23:31

   e meritojm the gjith×

Lajmi i fundit

John

'Lindi nga bashkimi i dy viruseve'! Misteri i origjinës së Covid-19