VIDEO/ Morën peng 30-vjeçarin në Durrës për borxhin 6 mijë paund për ‘drogën në Britani’, 3 të arrestuar! Momenti kur policia ndërhyn për ta liruar (EMRAT)

Ky që shihni në këtë foto është Iljaz Kotorja, 27 vjeç, banues në Paskuqan. Bashkë me 2 miqtë e tij, Geri Cani dhe Jurgen Delia, morën peng 30-vjeçarin Blerim Hanku, të cilin e futën në një makinë “BMË X5” me pretendimin se duhej t’u jepte një borxh prej 6 mijë pound. Policia e Durrësit, pasi mori informacion për pengmarrjen, lokalizoi dhe ndaloi në afërsi të zonës së plazhit, në drejtim të Shkozetit, makinën “BMV X5”. Efekt...
Brenda saj ishin 4 persona, në mesin e të cilëve Hanku i marrë pa dëshirë.

Policia arrestoi 3 shokët pengmarrës, të cilën janë nën akuzë për 2 vepra penale. Blerim Hanku dhe Iljaz Kotorja ishin njohur me njëri-tjetrin gjatë periudhës së dënimit me burg në Britani të Madhe, të dy për trafikim të lëndëve narkotike, dhe kishin qenë së bashku në një qeli. Report Tv ka mësuar përmes burimeve të policisë se marrja peng e Hankut është bërë për borxhin që një person i tretë duhej t’i jepte Kotorjas. 30-vjeçari Hanku, me origjinë nga Dibra, kishte ndërhyrë për njohjen e mikut të tij të vjetër të qelisë me një tjetër person, për kryerjen e shpërndarjes dhe trafikimit të lëndëve narkotike.

Ai kishte dalë garant për punën e trafikut të drogës. Megjithatë punën, me sa duket, nuk kanë shkuar sipas parashikimeve dhe personi i tretë i përfshirë në ngjarje nuk i ka sjell paratë prej 6 mijë pound Iljaz Kotorjas. Në këto kushte, 27-vjeçari nga Paskuqani ka nisur t'i bëj presion Blerim Hankut për t'iu dhënë paratë, të cilin e akuzonte se ishte personi që duhej t'ia jepte pasi nuk po gjente dot personin real që ia kishte borxh.

1701180956_page.jpg

Blerim Hanku, Iljaz Kotorja

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:55
Del FOTO e 30 vjeçarit që u mor peng në Durrës dhe e autorit! Kotorja pretendon se Hanku i doli garant për borxhin 6 mijë paund që ia kishte marrë një person i tretë

1701180957_page.jpg

FOTO: Blerim Hanku dhe Iljaz Kotorja

Blerim Hanku, i cili u mor peng nga Iljaz Kotorja dhe dy miq të tij në Durrës, kishte ndërhyrë për njohjen e Kotorjas me një tjetër person me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike, dhe sipas burimeve të policisë kishte dalë garant për punën e trafikut të drogës.

Megjithatë punën, me sa duket, nuk kanë shkuar sipas parashikimeve dhe personi i tretë i përfshirë në ngjarje nuk ka sjell paratë prej 6 mije pound Iljaz Kotorjas. Në këto kushte, Iljaz Kotorja ka nisur t'i bëj presion Blerim Hankut për t'iu dhënë paratë, të cilin e akuzonte se ishte personi që duhej t'ia jepte pasi nuk po gjente dot personin real që ia kishte borxh.

Ora 13:53
VIDEO/ E morën peng në BMW X5, Momenti kur policia ndërhyn të lirojë 30 vjeçarin

 

Policia ka publikuar video të momentit kur kanë ndërhyrë për të liruar pengun.

30 vjeçari Blerim Hanku ishte marrë peng në një makinë në BMW X5 të bardhë që u ndalua teksa po lëviznin në zonën e plazhit, në drejtim të Shkozetit

 

 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Amnistia do votohet në Kuvend, a duhen falur protestuesit e opozitës?×

Lajmi i fundit

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi